Ukraina tulede püsimisjõud. Õppetunnid elektrisektori vastupidavusest sõja ajal

Andreas Stroh/ZUMA Press Wire/Scanpix

Ukraina jätkab võitlust, et säilitada kogu riigis elektrivarustus, samas kui Venemaa suurendab õhurünnakuid ja suunab neid üha rohkem elektritootmisrajatistele. Ukraina energiasüsteemi märkimisväärne vastupidavus tuleneb mitmest tegurist: elektrisüsteemi varuvõimsus ja kohanemisvõime, sissetungieelsed ettevalmistavad meetmed ning suutlikkus taastada kahjustatud või hävitatud rajatisi.

Selles aruandes käsitletakse peamisi õppetunde füüsilise kaitse, energiapoliitika, küberjulgeoleku ja strateegilise kommunikatsiooni valdkonnas, mis on seotud elektri tootmis-, ülekande- ja jaotussüsteemi toimimisega sõja ajal. Uuritakse, kuidas Ukraina reageeris kineetilistele rünnakutele oma energiasüsteemi vastu. Käsitletakse ka kaitse- ja taastamispoliitikat ning valitsuse, kohalike omavalitsuste ja elektriettevõtete võetud praktilisi meetmeid. Seejärel analüüsitakse küberohte ja seda, kuidas Ukraina on nendega toime tulnud kahel perioodil, 2014–22 ja 2022–24. Kirjeldatakse, kuidas Ukraina edukalt korraldas kriisi- ja strateegilist kommunikatsiooni ning astus vastu Venemaa ja tema esindajate katsetele kasutada valeinfot, et õõnestada avalikkuse enesekindlust, usaldust ja koostööd, tegeledes samal ajal elektrisüsteemi vastaste rünnakute tagajärgedega.

Aruandes väidetakse, et elektrisüsteemi vastupidavuse tagamiseks sõja ajal on vaja väga paljude kodu- ja välismaiste, tsiviil- ja sõjaväeliste sidusrühmade, samuti valitsuse, ettevõtete ja ühiskonna aktiivset ja pidevat toetust, ning tuuakse järjekordne veenev näide sellest, kui väärtuslikud ja olulised niisugustes äärmuslikes tingimustes on kogu valitsussektorit ja ühiskonda kaasavad lähenemisviisid, sealhulgas kognitiivse ja kübersõja valdkondades. Tehakse soovitused kaitse planeerijatele, energiapoliitika kujundajatele, elektritootjatele, ülekande- ja jaotussüsteemide käitajatele, küberjulgeoleku juhtidele ja strateegilise kommunikatsiooni korraldajatele, mida võiks rakendada, et parandada NATO liitlaste elektrisüsteemide sõjalist valmisolekut.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): The Staying Power of Ukrainian Lights. Lessons of Wartime Resilience of the Electricity Sector (PDF)