Euroopa õhuruumi kaitsmine. Väljakutsed ja tulevikuvaated

© Ministère des Armées
Õhutõrjesüsteem SAMP/T.
Õhutõrjesüsteem SAMP/T.

Venemaa sõda Ukrainas on toonud esile tõhusa õhu- ja raketikaitse olulisuse nii lahinguväljal olevate üksuste kui ka rindejoone taga asuva taristu kaitsmisel. Sõda on ühtlasi meenutus sellest, et kuigi Euroopa õhu- ja raketikaitset on juba pikka aega peetud kriitiliseks suutlikkuse puudujäägiks, ei ole NATO liitlased ega EL-i liikmesriigid tegutsenud piisava otsustavusega, et olukorda parandada.

2025. aasta märtsis kohtusid Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK/ICDS) ja Hollandi Suursaatkonna kutsel ametnikud, õhu- ja raketikaitse eksperdid ning Tallinnas baseeruva diplomaatilise korpuse esindajad, et arutada Euroopa õhuruumi kaitsmise väljakutseid. Käesolev poliitikaanalüüs kajastab osa nende aruteludest ning esitab soovitusi kaitsepoliitika ja -tegevuste ning kaitsetööstuse valdkonna otsustajatele. Lisas on ülevaade Euroopa praegustest õhu- ja raketikaitsevõimekustest ning erinevatest programmidest, projektidest ja algatustest, mis on suunatud puudujääkide kõrvaldamisele.

Euroopa õhu- ja raketikaitse tugevdamine on vajalik, kuid ülimalt keeruline ülesanne. Tõenäoliselt ei piisa järkjärgulisest arengust, et saavutada vajalikku täielikult integreeritud õhu- ja raketikaitse arhitektuuri – vaja on radikaalset ümberkujundamist. Eelkõige peavad Euroopa riigid investeerima märkimisväärseid ressursse, et täita oma õhu- ja raketikaitse vajadusi ning tagada, et kaitsetööstus suudaks vajaliku tootmisvõimekuse välja arendada. Samuti on hädavajalik ulatuslik rahvusvaheline koostöö, sealhulgas EL-i mittekuuluvate riikide osalemine asjakohastes EL-i kaitseprogrammides.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Defending Europe’s Skies: Challenges and Prospects (PDF)