Ukraina relvajõudude pea igapäevased positiivsed teated edust rindel on pannud mitmed eksperdid spekuleerima sõja lõppemise aja ja viisi üle. Ent sõda jätkub. Venemaa on võtnud sihikule kogu Ukraina tsiviiltaristu ja seetõttu on elanikkonnakaitse jätkuvalt ülioluline. Ukraina esimeste sõjakuude kogemus on andnud olulisi õpitunde, millega elanikkonnakaitse planeerimisel arvestada. Seda kõikjal, ent iseäranis riikides, kellel lasub Venemaa sõjalise agressiooni oht.
Kuidas õnnestub inimestel, kes asuvad hiljuti vabastatud aladel või kaugel rindejoone taga, jääda ellu ja isegi jätkata oma tavapärast elu uues normaalsuses? Kuidas mõjutab sõda tsiviiltaristut? Ja lõpuks, mida saavad teised riigid Ukrainalt õppida, et valmistuda võimalikuks sõjaks? RKK meeskond otsis nendele küsimustele vastuseid uurimisreisil Ukrainas, mis oli sel ajal, 2022. aasta mais, esimene omataoline. Külastati lisaks Kiievile kurva kuulsusega kohti nagu näiteks Butša, aga ka tulelöökides rängalt kannatanud Harkiv ja Tšernihiv. Eelkõige pöörati tähelepanu purustuste ulatusele ja iseloomule, esimestele jõupingutustele nende likvideerimiseks ja leevendamiseks, samuti ennetusmeetmetele.
Selle analüüsi eesmärk ei ole uurida, kuidas vältida või võita sõda, vaid vaadeldakse, kuidas elab tsiviilelanikkond üle sõja, mis on juba puhkenud. Ukraina kogemus on hea näide tõestamaks, et kuigi sõjaga seotud kahju tsiviiltaristule on kohutav, võib ühiskond osutuda siiski piisavalt vastupidavaks, et mitte kokku variseda. 2022. aastal oli Ukraina küpsem ja sõjaks paremini ette valmistunud, kui oleks olnud enamik Euroopa riike sarnastes tingimustes. Ukraina hindamatu väärtusega õppetunde tuleb uurida, et õppida ja võimalikult kiiresti omaks võtta.
Pärast RKK uurimisreisi on olukord rindel oluliselt muutunud, rünnakud tsiviiltaristule on muutunud veelgi süstemaatilisemaks. Mais muutus ilma iga päevaga soojemaks, analüüsi ilmumise ajal on see vastupidi, mis teeb Ukraina elanike elu veelgi keerulisemaks. Siiski on endiselt asjakohased sõja esimestel kuudel omandatud kogemused purustustele kiireks reageerimiseks. Viimaste Venemaa sõjaagressioonist saadud õppetundide kohta loeme tulevikus ajalooraamatutest ja teadustöödest, kuid peame olema valmis tsiviilelanikkonda kaitsma juba praegu, tuginedes Ukraina ainulaadsele praktilisele kogemusele.
Lae alla ja loe (inglise keeles, PDF): Civil Defence in Ukraine