aprill 25, 2023

Kuidas Venemaa sõtta läks: Kremli ettevalmistused agressiooniks Ukraina vastu

AFP/Scanpix
Linnavalitsuse töötaja puhastab jääd Moskvas asuvalt I maailmasõja mälestusmärgilt. 20. jaanuar 2023.
Linnavalitsuse töötaja puhastab jääd Moskvas asuvalt I maailmasõja mälestusmärgilt. 20. jaanuar 2023.

Selles raportis vaadeldakse, kuidas Venemaa valmistus täiemahuliseks sissetungiks Ukrainasse. Täpsemalt uuritakse Venemaal ja Ukrainas tehtud ettevalmistusi ning pingutusi infoväljal ja Hiina- suhete arendamist.

Venemaa kindel soov oli hävitada Ukraina demokraatlikud püüdlused, et saavutada oma eesmärgid: kujundada ümber külma sõja järgne rahvusvaheline kord Euroopas ja kogu maailmas, taastada oma staatus ning taasluua Vene impeerium ja Vene maailm. Täiemahulise sõja alustamiseks tehtud ettevalmistused poliitika, info, sõjanduse ja majanduse vallas olid liiga ulatuslikud ja avalikud, et jääda märkamatuks. Sellegipoolest ei astutud neile vastusamme. Raske on sellest mitte järeldada, et Venemaa peatsele sissetungile viitavaid tõendeid lihtsalt eirati, sest need olid läänes domineeriva Venemaa-käsitusega vastuolus.

Venemaa riigisisesed poliitilised ja teabevaldkonna ettevalmistused hõlmasid ka režiimi autoriteedi tugevdamist. Ühtlasi kasutati ära elanikkonna nostalgiat nõukogude aja järele ning Vene maailma ja impeeriumi taastamise ootust. Piiratud majanduslike ettevalmistuste eesmärk oli kaitsta Venemaa majandust praeguste ja tulevaste lääne sanktsioonide eest, samal ajal kui ulatuslike sõjaliste ettevalmistustena tehti suuremahulisi kaitsekulutusi ja pingutati kõvasti sõjaväe kaasajastamise nimel.

Venemaa riigivälisteks sõjaettevalmistusteks võib pidada Ukrainas korraldatud kampaaniat, mille eesmärk oli lõhestada ühiskonda ja õõnestada demokraatlikult valitud juhtkonna mainet, muule maailmale mõeldud Ukraina-vastast kampaaniat, milles mustati Ukraina riiki ja rahvast, et vähendada neile pakutavat toetust, ning hirmutamiskampaaniat, mille eesmärk oli sisendada lääne juhtidele ja elanikkonnale hirmu Venemaa takistamise või solvamise ees.

Samuti töötas Venemaa tugevamate suhete loomise nimel Hiinaga. Hiina toetus on Putini ambitsioonide saavutamisel hädavajalik. Kuid samamoodi eeldab Hiina USA-vastane strateegia, mida ta üksi ellu viia ei saa, et Venemaa säilitab vähemalt osaliselt oma positsiooni maailma juhtivate suurvõimude seas.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Kuidas Venemaa sõtta läks: Kremli ettevalmistused agressiooniks Ukraina vastu (PDF)