märts 11, 2021

Hübriidaatomid: Rosatom Euroopas ja tuumaenergia Valgevenes

Natalia Fedosenko/TASS/Scanpix
A remote view of the Astravets Nuclear Power Plant located near the northwestern border of Belarus.
A remote view of the Astravets Nuclear Power Plant located near the northwestern border of Belarus.

2020. aasta lõpus avas Valgevene Astravetsi tuumaelektrijaama. Leedu peab Venemaa valitsuse rahastatud ja Vene riigile kuuluva korporatsiooni Rosatom ehitatud rajatist ohuks oma riigi julgeolekule. Projekt on Balti piirkonnas juba põhjustanud seni lahendamata hõõrdumisi ning olukord on hea näide sellest, miks ja kuidas Moskva oma huve edendab, kasutades ära Euroopa riikide püüdlusi tuumaenergiat kasutusele võtta.

RKK esitab nüüd koostöös Leedu saatkonnaga Tallinnas novembris 2020 korraldatud veebiseminari jätkuna kolm dokumenti, et teemat lähemalt analüüsida, pöörates erilist tähelepanu Valgevenes asuva Astravetsi tuumajaamaga seotud olukorrale.

Andrea Bonelli näitab, kuidas Rosatom on Euroopasse tunginud, miks see kujutab endast olulist väljakutset riiklikule, piirkondlikule ja Euroopa julgeolekule ning kuidas Euroopa on siiani reageerinud. Juri Tsarik uurib, miks on Astravetsi tuumajaam Valgevene jaoks probleemseks muutunud ja kuidas praegused sisepoliitilised rahutused ning neist johtuvad piirkondlikud geopoliitilised pinged mõjutavad selle tulevikuväljavaateid.

Pikemas analüüsis kirjeldab Tomas Janeliūnas, kuidas Leedu Astravetsi tuumajaama suureks ohuks pidama hakkas, milliseid vastumeetmeid on riiklikult, piirkondlikult ja rahvusvaheliselt rakendatud ning miks on see kolme Balti riigi vahelistes suhetes nii teravaks probleemiks osutunud.

Täismahus analüüsi ja artikleid leiab RKK ingliskeelselt kodulehelt siin.