aprill 22, 2024

Venemaa sõda Ukrainas: suure strateegia areng

president.gov.ua
Ukraina president kontrollimas kaitserajatisi Harkivi piirkonnas. Aprill 2024.
Ukraina president kontrollimas kaitserajatisi Harkivi piirkonnas. Aprill 2024.

Samal ajal kui Venemaa sõda Ukrainas jätkub juba kolmandat aastat, avaldame teise artiklisarja, mis käsitleb sõja eri aspekte. Paljud artiklite autorid elavad ja töötavad Ukrainas.

Venemaa sõda Ukrainas ei ilmuta vaibumise märke. Ukraina võitleb ellujäämise nimel ja on otsustanud Vene väed oma territooriumilt välja tõrjuda, Venemaa aga loodab jätkuvalt mobiliseerida piisavalt ressursse, et pidada vastu, kuni Lääne toetus Ukrainale raugeb. Kuigi taktikalisel tasandil on toimunud olulisi arenguid – näiteks kasutavad mõlemad pooled rohkem droone, Ukrainal on õnnestunud kärpida Venemaa jõudu merel ja tabada sihtmärke Vene territooriumil –, on rinne mitu kuud väga vähe liikunud. Mõlemad pooled on olnud sunnitud pikale veninud konfliktiga operatiivselt ja strateegiliselt kohanema.

Sarja teises artiklis nendib Leonid Poljakov, et kuigi Ukraina strateegilised eesmärgid on sõja vältel jäänud samaks, on nende saavutamiseks kasutatavad meetodid ja vahendid muutunud. Üllatusmomendil ja massil on vähem tähtsust, kuid tehnoloogia mobiliseerimiseks on vaja kogu ühiskonna jõupingutust, kui Ukraina soovib sõja võita. Samal ajal eeldab Ukraina pikemaajaline julgeolek veenva heidutushoiaku võtmist.

Laadi alla ja loe (inglise keeles):

Loe lisaks: