aprill 28, 2022

Roomast Kiievisse, Moskva kaudu: Venemaa strateegilised narratiivid Itaalia avalikkuses

SIPA / Scanpix
SIPA / Scanpix
Ukraina kogukonna meeleavaldus Venemaa sissetungisõja vastu.
Ukraina kogukonna meeleavaldus Venemaa sissetungisõja vastu.

Praegune Itaalia valitsus toetab tugevalt Ukraina jõupingutusi Venemaa sissetungi vastases võitluses. See peaminister Mario Draghi juhtimisel mobiliseeritud toetus on tähelepanuväärne, arvestades Itaalia ühiskonnas levinud arusaamu Venemaast ja Ukrainast. Itaalia avalikku diskursust on aastaid mõjutanud Kremli huve soosivad ja Ukraina huve kahjustavad strateegilised narratiivid.

Eelkõige on Kreml püüdnud peale suruda ideed, et Ukraina tugev toetamine ei vasta Itaalia tegelikele huvidele. Selle narratiivi propageerijad on üldiselt kirjeldanud Venemaad kui Itaalia jaoks olulist partnerit, eelkõige majanduslikus ja julgeolekualases mõttes ning väitnud, et Rooma peaks töötama ELis Moskvaga heade suhete taastamise nimel. Sanktsioonide tühistamist ja Ukraina suhtes järeleandmiste tegemist peetakse vajalikuks hinnaks Itaalia ja Venemaa vaheliste heade suhete saavutamisel. Teine narratiivide kogum, mis toetab otseselt esimest, on suunatud Ukraina valitsuse ja Ukraina riikluse diskrediteerimisele.

Ei ole selge, kuidas jätkuv Venemaa sissetung Ukrainasse mõjutab Itaalia avalikku arutelu pikemas perspektiivis. Itaalia valitsus, kes enne invasiooni elas eituses ja selle järel kõhkles karmide sanktsioonide rakendamise suhtes, näib nüüd olevat täielikult liitunud oma NATO ja Euroopa Liidu liitlaste seisukohtadega. Kremli-meelsed narratiivid on siiski endiselt populaarsed ja neil on potentsiaali enda mõjuvõim taastada.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): From Rome to Kyiv, Passing Through Moscow: Russian Strategic Narratives in the Italian Public (PDF)