september 29, 2017

Korea poolsaare lahtirulluv kriis

Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus korraldas 27. septembril arutelu teemal „Korea poolsaare lahtirulluv kriis“ (The unfolding crises in the Korean peninsula), kus jagasid oma ekspertarvamust Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ja välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna Aasia ekspert Monika Reinem.

Diskussioonil, mida modereeris RKK teadur Eerik Marmei, osalesid ka mitmed Eestis resideeruvad suursaadikud ja diplomaatilise korpuse esindajad ning rahvusvaheliste suhete eksperdid ja huvilised.

Arutelu keskendus viimastel nädalatel Korea poolsaarel kiiresti ja kriitiliselt süveneva vastasseisu probleemidele. Osalejad tõdesid, et kriisi saab lahendada ainult diplomaatiliste ja poliitiliste vahenditega. Tugev rahvusvahelise üldsuse survepoliitika ja ÜRO sanktsioonide täielik rakendamine kõikide riikide poolt Kim Jong Uni režiimile on ainuke viis, kuidas mõjutada režiimi tuuma- ja raketivõime arendamise projektide peatamiseks. Samas tõdeti, et viimastel nädalatel tugevnenud ähvardused ning võimalikud provokatsioonid võivad viia olukorra kontrolli alt väljumiseni ja reaalse sõjalise konflikti puhkemiseni, millel oleks katastroofilised tagajärjed senisele julgeolekukorraldusele Korea poolsaarel, regioonis laiemalt, aga ka globaalselt. Arutati ka, millised otsesed tagajärjed võivad kriisi jätkumisel ja süvenemisel olla Euroopa ja Eesti julgeolekule.