detsember 17, 2024

Hiina Rahvavabastusarmee (PLA) õpib Venemaa täiemahulisest sissetungist Ukrainasse

Xu Chen/Xinhua via ZUMA Press/ Scanpix

Rohkem kui kaks aastat pärast Venemaa sõja algust Ukrainas teatas Rahvavabastusarmee struktuurimuudatusest: strateegilised tugijõud (SSF, strategic support force) saadeti laiali, nende asemel asutati uus üksus infotugijõud (ISF, information support force). See on järjekordne samm, mis näitab, kuidas Hiina sõjavägi oma infovõimekust tugevdab.

See analüüs keskendub küsimusele, mil määral on infotugijõudude loomine seotud õppetundidega, mida Peking on võtnud Venemaa operatsioonidest Ukrainas. Tugevale korrelatsioonile viitavad kaks tegurit: esiteks mitmed Venemaa võrgu– ja infosüsteemide probleemid, teiseks Hiina Kommunistliku Partei ja PLA ajaliselt kokkulangevad väljaanded, mille keel on identne infotugijõudude asutamise avaürituse ajal kasutatud keelega. See analüüs leidis veel neli peamist valdkonda, kus Venemaa sõjavägi on teinud võrgu– ja infosüsteemidega seotud vigu, mis on olnud aluseks Hiina õpitule. Need valdkonnad on üldine kommunikatsioon, juhtimine, side ja teave (C3I), küberruumi operatsioonid ning luure, seire ja reke (ISR).

Põhjalik ja kriitiline maailmas toimuvate sõjaliste konfliktide hindamine ja sellele järgnenud Rahvavabastusarmees toimunud muudatuste kaardistamine võivad anda akna Hiina sõjalisesse mõtlemisse ning vihjata, kus on PLA võimekus tugev ja kus puudulik. Kuna Taiwani ümbruses toimuvate PLA õppuste sagedus aina kasvab ja ohustab status quod, ei tohiks selliste vaatluste tegemise tähtsust tulevaste konfliktide analüüsimisel ja nende tulemuste prognoosimisel alahinnata.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): China’s New Information Support Force: Military Lessons from Ukraine (PDF)