veebruar 18, 2019

RKK Müncheni julgeolekukonverentsil: liitlasvägede kohaolek Balti riikides on alles kaitse tagamise algus

Kaitse- ja julgeolekueksperdid kinnitasid täna maineka Müncheni julgeolekukonverentsi kõrvalüritusel, mille korraldas Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus (RKK), et liitlasvägede kohalolek Balti riikides on märkimisväärne heidutus. Samas leidsid eksperdid, et vaja on rohkem ühisõppusi, suuremat USA kohalolekut ning NATO tippkohtumiste otsuste järjepidevat elluviimist.

Arvamusi jagasid Eesti kaitseminister Jüri Luik, Leedu välisminister Linas Linkevičius, NATO endine abipeasekretär kaitsepoliitika ja -planeerimise valdkonnas erukindralleitnant Heinrich Brauss ning George G. Marshalli nimelise Euroopa Julgeoleku-uuringute keskuse rahvusvaheliste ja julgeoleku-uuringute kolledži dekaan Andrew Michta.

Kaitseminister Luik tuletas meelde, et Balti riikide kaitsmine on NATO kaitsmine. „See nõuab plaane, õppusi ja vägede valmisolekut,“ märkis ta.

Leedu välisminister Linas Linkevičius rõhutas, et NATO nii Varssavi, Walesi kui ka Brüsseli tippkohtumiste otsused tuleb täies mahus ellu viia, et NATO kohaolek Balti riikides oleks järjepidev.

Erukindralleitnant Braussi hinnangul peaks NATO kõige enam keskenduma kiirele lisavägede toomise võimekuse arendamisele.

Michta sõnul tuleb heidutuse tugevdamiseks NATO Euroopa liitlastel rohkem investeerida sõjalisse võimekusse, samas kui arutelu suunanud RKK direktor Sven Sakkovi hinnangul on vajalik NATO heidutushoiakut oluliselt tõsta ning selleks on hädavajalik USA sõjaline kohalolek Balti riikides.

Müncheni julgeolekukonverents on viie aastakümne jooksul kasvanud maailma üheks mõjukaimaks rahvusvahelise mõttevahetuse areeniks, kuhu kogunevad ligi poolsada riigi- ja valitsusjuhti, välis- ja kaitseministrit ning arvukalt suurimate rahvusvaheliste organisatsioonide ja tunnustatud mõttekodade esindajaid.

Sakkovi sõnul on oluline, et Eesti on Müncheni julgeolekukonverentsil esindatud ja nähtav nii kõige kõrgemal tasemel, aga algatab ka ise aktiivselt mõttevahetusi ja räägib kaasa. “See tõstab Eesti julgeolekut ning näitab, et kuulume ühte mõtte- ja väärtusruumi,” märkis Sakkov.

Fotod RKK kõrvalürituselt Müncheni julgeoleukonverentsil:

 

 

Lisainfo RKK kõrvalürituse kohta: Triin Oppi, RKK kommunikatsioonijuht, +372 502 5120, [email protected], www.icds.ee