jaanuar 19, 2023

Prantsuse tuumapoliitika

REUTERS/Scanpix
Juulis 2017 külastas Prantsusmaa president Macron allveelaeva "Le Terrible" ja osales simuleeritud rakettide väljalaskmisel.
Juulis 2017 külastas Prantsusmaa president Macron allveelaeva "Le Terrible" ja osales simuleeritud rakettide väljalaskmisel.

Iseseisev tuumaheidutus on olnud Prantsusmaa kaitsestrateegia alustala juba kuuskümmend aastat. Prantsusmaa tuumapoliitikat ning selle Euroopa ja liitlastega seotud mõõdet kiputakse mujal valesti mõistma, sealhulgas riikides, kes toetuvad oma julgeolekueesmärkide täitmisel Prantsusmaa sõjalisele abile.

Prantsusmaa tuumaheidutus on ennekõike mõeldud ainult kaitseks. Selle eesmärk on kaitsta Prantsusmaa elulisi huve ning tagada riigi suveräänsus ja tegevusvabadus – eeskätt hoida ära täiemahulist sõda, mis võiks eelnimetatuid ohustada. Ukraina sõja ja Venemaa tuumaähvarduste tõttu on Euroopa julgeoleku seisukohalt taas hakatud hindama Prantsusmaa heidutusmeedet. Mitte kuigi kaua aega tagasi kinnitas president Macron, et Prantsusmaa elulistel huvidel on Euroopa mõõde.

Liitlased peavad mõistma, et Prantsusmaa ei kavatse asendada USA laiendatud heidutust, vaid soovib täiustada ja tugevdada Euroopa ühiskaitset ebakindlamas julgeolekuolukorras. Seetõttu peaks liitlastel olema ühine huvi osaleda strateegilistes läbirääkimistes ühiste ohtude ja raskuste üle enne, kui need realiseeruvad. Prantslased teavad hästi, millist hinda tuleb maksta totalitaarsele või autoritaarsele riigile allajäämise korral. Prantsusmaa on valmis koos oma liitlastega rahu nimel ohvreid tooma.

Lae alla ja loe (inglise keeles): French Nuclear Policy (PDF)