aprill 14, 2023

Kuidas toob Venemaa oma Ukraina-vastase agressiooni globaalsesse lõunasse

AP/Scanpix
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja India välisminister Subrahmanyam Jaishankar suruvad kätt G20 välisministrite kohtumisel. New Delhi, 2. märts 2023.
Venemaa välisminister Sergei Lavrov ja India välisminister Subrahmanyam Jaishankar suruvad kätt G20 välisministrite kohtumisel. New Delhi, 2. märts 2023.

2022. aasta raputas läänemaailma ärkvele. Globaalse lõuna reaktsioon Ukraina sõjale tõi esile Venemaa püsiva mõjuvõimu Aafrikas, Ladina-Ameerikas, Lähis-Idas ning Lõuna- ja Kagu-Aasias.

Aruanne heidab valgust Venemaa suhetele globaalse lõuna riikidega ning annab ülevaate strateegiatest, mille abil Venemaa kujundab suhteid oma välispoliitiliste eesmärkide elluviimiseks. Moskva praegused pingutused globaalses lõunas on tingitud nii Ukrainas alustatud agressioonisõjaga tekkinud vajadustest kui ka pikaajalisest eesmärgist kõigutada rahvusvahelist korda. Just selle eesmärgi teenistuses on mitu globaalses lõunas astutud sammu: strateegiline kommunikatsioon, turu asendamine, sanktsioonidest kõrvalehoidmine ja kohalike režiimide kaitse.

Aruandes tutvustatakse kolme juhtumiuuringut, mis ilmestavad Venemaa suhete arengut globaalse lõuna riikidega alates 2022. aastast. Partnerlussuhet Tuneesiaga võib pidada pealiskaudseks. Tuneesiaga suheldes kasutab Moskva peamiselt strateegilise kommunikatsiooni relva, et kujundada endale soodsat avalikku arvamust. India on näide strateegilisest partnerist, kelle kaasabil püüab Moskva asendada senised energia eksporditurud uutega ja vältida sanktsioone. Myanmariga on Moskval hierarhiline suhe, milles kohalik režiim sõltub Moskva diplomaatilisest toetusest ja relvatarnetest.

Kuigi globaalse lõuna riikide vaated ja reaktsioonid Venemaa sõjale Ukrainas on olnud mitmesugused, on enamiku prioriteediks osutunud oma majandus ja julgeolek ning püütud on leida tasakaal Venemaa ja lääne vahel. Moskva, kes on nendest taotlustest ja prioriteetidest teadlik, on kasutanud tekkinud olukorda oma rahvusvahelise mõjuvõimu kinnistamiseks. Venemaa mõjuvõimu piiramine globaalses lõunas survestaks Kremlit ning ühtlasi vähendaks Venemaa võimet viia ellu agressiivset välispoliitikat ja Ukraina vastu sõda pidada. Aruande lõpus on esitatud kuus soovitust, kuidas piirata Venemaa mõjuvõimu globaalses lõunas.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): How Russia Brings Its Aggression Against Ukraine to The Global South (PDF)