märts 12, 2019

Kalev Stoicescu “Välismäärajas”: Gerassimovi sõnul on Venemaa sõjas Läänemaailmaga

“Gerassimov ütles välja, et Venemaa on sõjas Läänemaailmaga,” kommenteeris Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu Kuku raadio saates “Välismääraja” Venemaa Föderatsiooni relvajõudude staabiülem kindral Valeri Gerassimovi nn piiratud tegevuste ehk hübriid- või mittelineaarse sõja pidamise doktriini. Viimane kerkis aasta algul taas avalikkuse huviorbiiti, sest president Vladimir Putin tellis väidetavalt uue sõjalise doktriini, mis hõlmab ka hübriidsõda.

Stoicescu hinnangul ei valmistu Venemaa siiski suureks sõjaks, vaid tulevikus on piirkondlikud väiksemad konfliktid ning nende baasilt liigutakse edasi. See on teaduri sõnul aga vaid killuke suurest pildist, arvestada tuleb muu hulgas ka keskmaa tuumarekattide lepingu rikkumisega.

Venemaal on Stoicescu sõnul võimalik raketisüsteeme palju rohkem ja kiiremini maismaal ratastel liigutada. Venemaa Euroopa osa on täispikitud mobiilseid raketikandjad, rakettide laskeulatus katab kogu Euroopa ning hästi peidetavate ja raskesti jälgitavate rakettide puhul ei ole õhus võimalik määrata, kas need kannavad tavalisi või tuumalõhkepäid. “Loomulikult on see santaaži relv,” märkis Stoicescu ning lisas, et kindlasti tuleb seista selle eest, et USA ja NATO vastavad Venemaa keskmaa tuumarakettide lepingu rikkumisele.

Kuula 10. märtsil eetris olnud saadet, mida juhtis Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski: http://podcast.kuku.postimees.ee/podcast/valismaaraja-2019-03-10/