detsember 5, 2022

Idapoliitika ja Zeitenwende vahel. Saksamaa kaksiksõltuvus Hiinast ja Venemaast

AFP/Scanpix
Hiina president Xi Jinping (R) tervitamas Saksamaa kantsler Olaf Scholzi. Peking, 4. november, 2022.
Hiina president Xi Jinping (R) tervitamas Saksamaa kantsler Olaf Scholzi. Peking, 4. november, 2022.

Kantsler Willy Brandti idapoliitika (Ostpolitik) vaimus pidas Saksamaa kaubandussidemeid Venemaa ja Hiinaga tähtsamaks kui nende riikidega seotud geopoliitilisi ohtusid. Loodeti, et autokraatlikud majanduspartnerid liberaliseeruvad lõpuks ja „muutuvad kaubanduse mõjul“. Nüüd on Berliinis juba pea aasta puhunud muutuste tuuled.

2022. aastal on Saksamaa muutnud kindlalt kurssi ja peab nüüd idapoliitikale omase ärisuhete tähtsustamise asemel vajalikuks olla välispoliitilistes suhetes Venemaaga otsekohesem. Endine kantsler Angela Merkel ja tema eelkäija Gerhard Schröder suurendasid Saksamaa sõltuvust Venemaa odavast energiast ja julgustasid looma Hiinaga keerukat kaassõltuvusvõrgustikku. Praegune kantsler Olaf Scholz pidas Bundestag’is oma Zeitenwende (ajalooline pöördepunkt) kõne ainult kolm päeva pärast seda, kui Venemaa oli 2022. aasta veebruaris alustanud ulatuslikku sissetungi Ukrainasse.

Suur osa praegusest valitsuskoalitsioonist tunneb nüüd üha suuremat vajadust vaadata uuesti üle riigi suhtumine Hiinasse ja võtta vastu karmim ELi ja Hiina poliitika. Sellegipoolest tunnustas kantsler Scholz ka oma Pekingi-reisi ajal 2022. aasta novembris partnerlust Hiinaga ja kuulutas, et „Hiina on ja jääb oluliseks partneriks“.

Tuleval aastal peaks avaldatama uus Hiina-strateegia – uue riikliku julgeolekustrateegia eraldiseisev osa, mis kirjeldab, kuidas peaks toimuma Hiina ja Saksamaa majanduslik ja diplomaatiline suhtlus eelolevatel aastatel. Saksamaa Hiina-poliitika omakorda määrab tõenäoliselt ELi ja Hiina suhete edenemise.

Analüüs käsitleb sügavamalt Berliini sõltuvust nii Hiinast kui ka Venemaast ning seda, kuidas need kaks riiki on omavahel seotud. Vaadates turvalisema ja jätkusuutlikuma tuleviku poole, uurib see, kuidas saaks Saksamaa hajutada riske, kui otsustatakse põhjalikult muuta oma suhtlust autoritaarsete jõududega nii kaubanduses kui ka rahvusvahelistes suhetes.

Lae alla ja loe (inglise keeles): Between Ostpolitik and Zeitenwende (PDF)