jaanuar 29, 2024

„Piiritu“ sõpruse keelutsoon: Hiina-Vene luurekoostöö võimalused ja takistused

AFP PHOTO/STR/China OUT/Scanpix

Möödunud sajandi Hiina-Vene suhete ajalugu on vastastikuse usaldamatuse, kahtluste ja pettuste lugu.

Moskva ei ole unustanud kibedat õppetundi, mis saadi pärast seda, kui Stalin 1949. aastal Nõukogude illegaalsed agendid Hiinale välja andis. Kui „vankumatu“ sõprussuhe katkeb, nagu juhtus Hiina-Nõukogude suhete jahenemise ja sellele 1969. aastal järgnenud piirikonflikti käigus, tekib Venemaal oht kaotada oma (vastu)luurevõime potentsiaalse geopoliitilise konkurendi vastu Euraasias.

Tänapäeval ei välista Hiina ja Venemaa strateegiline üksmeel USA-le vastandumisel võimalust, et Peking tegeleb ühtlasi aktiivselt Moskva-vastase tööstusluure ja muu spionaažiga. Näib, et Venemaa juhtkond ei loo Hiina pikaajaliste geopoliitiliste ambitsioonide suhtes mingeid illusioone, vaid jätkab Hiina-vastast luuretegevust, säilitades selleks vajalikud ressursid. Kõigest hoolimata püütakse luua laitmatut fassaadi, et mitte seada ohtu Hiina-Vene „piiritut“ sõprussuhet.

Venemaa pikale veninud sõda Ukrainas ja süvenev sõltuvus Pekingist võivad aga vähendada Moskva valvsust suhetes Hiinaga ning seada Moskva raskesse olukorda, eriti Venemaa Kaug-Ida regioonides ja idapoolsetes naaberriikides.

Siinne analüüs annab ainulaadse ülevaate seni vähem tähelepanu saanud Hiina-Vene luurekontaktidest ja hoolikalt kontrolli all hoitud pingetest, toetudes avalikustatud KGB dokumentidele ja muudele avalikele allikatele.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): A Forbidden Zone of “No Limits” Friendship: Possibilities and Constraints in Sino-Russia (PDF)