august 9, 2022

Venemaa sõda Ukrainas: Venemaa propagandasõda

AP Photo/Dmitri Lovetsky

Sarja “Venemaa sõda Ukrainas” üheksas osa on Venemaa propagandasõjast.

Igor Gretski, Eesti Välispoliitika Instituudi (RKK) teadur, analüüsib Venemaa propaganda ja desinformatsiooni ulatust ja sisu, mõistmaks kui keskne on selle roll olnud Ukraina invasiooni planeerimisel. Ta kirjeldab, kuidas Kremli ametlikke narratiive kasutati sõjalise agressiooni teesillutajana ning kuidas on Venemaa propaganda sõja edenedes muutunud.

Teaduri hinnangul alustas Kreml Venemaa avalikkuse ettevalmistamist kohe pärast Biden-Putini tippkohtumist Genfis 30. juunil 2021. Ta analüüsib Moskva sõjakat retoorikat ning järeldab, et nõukogude aja stiilis narratiivid natsismist ja lääne poolt sepitsetud Venemaa-vastastest konspiratsioonidest muutusid propagandarünnaku peamisteks alusteks. Ta järeldab samuti, et Venemaa president tõenäoliselt hakkas agressiooni plaanima kohe pärast oma taasvalimist 2018. aastal.

Gretski väitel ei õnnestunud Venemaa peavoolumeedial provotseerida Ida-Ukraina rahvast ja kohalikke võime Vene poolele üle tulema. Venemaa kaotas võitluse ukrainlaste südamete ja meelsuse eest. Venemaa riiklik meedia pigem tõhustas oma elanikkonnale suunatud uus-imperialistliku narratiivi.

Laadi alla ja loe (inglise keeles):