märts 1, 2024

Taltsas või taltsutamatu AI? Mõtestades lahti ELi tehisintellekti määrust

REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo/Scanpix

2023. aastal vallandus generatiivse tehisintellekti (AI) buum. Kiire sündmuste käik näitas aga selgelt, et valitsused ei ole valmis ohjama AI-süsteemide enneolematut mõju demokraatlike ühiskondade põhiväärtustele.

Euroopa Komisjoni kavandatav tehisintellekti määrus on esimene omalaadne siduv õigusakt. Juba praegu on aga selge, et pelgalt selle ratifitseerimine ei lahenda veel kõiki probleeme. Oluline on võimalikult kiiresti tagada uute AI reeglite jõustamine riiklikul tasandil ja et liikmesriikidel oleks selleks vajalikud ressursid. Seejärel tuleb tehisintellekti määrust ja kõiki tulevasi sellega seotud õigusakte üha kiiremana näiva tehnoloogia arenguga sammu pidamiseks järjepidevalt ajakohastada. AI-süsteemide usaldusväärsuse ja ohutuse analüüsimiseks ning nende ühiskonnale avalduva mõju hindamiseks on tarvis interdistsiplinaarseid käsitlusi ja uusi uurimissuundi. Samuti vajab erasektor, kus juba kasutatakse AI-süsteeme või alles uuritakse nende kasutuselevõtu võimalusi, nõuetele vastavuse tagamiseks märkimisväärset tuge.

Selles artiklis antakse ülevaade EL-i tehisintellekti määruse hetkeseisust, arutletakse Euroopa-siseste murede üle, vaadeldakse Eesti tehnoloogiasektori ja valitsuse seisukohti ning uuritakse, milline võiks olla AI määrus tulevikus.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): AI Unleashed or Tamed? Decoding Europe’s Bold Leap with the AI Act (PDF)