veebruar 6, 2024

Hiina digitaalne siiditee. Põhijooned ja mõju Euroopale

REUTERS/Aly Song/File Photo/Scanpix
Hiina president Xi Jinping ekraanil läbi digitaalselt kaunistatud klaasi. World Internet Conference (WIC), november 2020.
Hiina president Xi Jinping ekraanil läbi digitaalselt kaunistatud klaasi. World Internet Conference (WIC), november 2020.

Digitaalne Siiditee on osa Hiina Vöö ja Tee algatusest, mis hõlmab taristuprojekte, kaubandus- ja finantsleppeid ning kultuuri- ja kaitsekoostööd rohkem kui 140 riigiga üle maailma. Vöö ja Tee algatusele digitaalse komponendi lisamine toetab Pekingi eesmärki haarata tehnoloogiasektoris juhtpositsioon.

Kuna Digitaalne Siiditee kõnetab riike maailma paljudes piirkondades ja ei piirdu ainult tehnilise taristuga, tõstatab see kaks olulist probleemi – Hiina saab jõuhoova oma digitaalse autoritaarse valitsemismudeli edendamiseks ja see ohustab andmeturvalisust. Nende riskide maandamiseks ja sõltuvuse vähendamiseks Hiinast peab EL leidma alternatiive, tehes koostööd usaldusväärsete partneritega ja mitmekesistades tarneahelaid. Esiteks saab EL avardada oma , kaasates globaalses lõunas ning Vaikse ookeani piirkonna riikides. Teiseks tuleks välja töötada ja kehtestada regulatiivsed mehhanismid, mis takistaks Hiina riigiasutustel tundlike andmete väärkasutamist.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): China’s Digital Silk Road: Outlines and Implications for Europe (PDF)