oktoober 23, 2023

Uus silmapiir. Eesti välispoliitika Aafrikas

Raigo Pajula/Eesti Välisministeerium
EASi ja KredExi ühendasutuse ekspordinõunik Joel Karubiu Aafrika ärifoorumil Tallinnas. Mai 2023.
EASi ja KredExi ühendasutuse ekspordinõunik Joel Karubiu Aafrika ärifoorumil Tallinnas. Mai 2023.

Eesti süvenenud välispoliitiline tegevus Aafrikas toetub ajaloolisele vundamendile, mis näitab, et riigi diplomaatiline profiil kujuneb järk-järgult ja eeldab pidevat tööd.

Viimastel aastatel on Eesti astunud mitmeid strateegilisi samme, et tugevdada sidemeid Aafrika riikidega nii diplomaatia, julgeoleku, majandussuhete, äripartnerluse, arengukoostöö kui ka humanitaarabi valdkonnas – ning juba on teada ka esimesed edulood. Eesti tegevus näitab, et Aafrikaga suhete lähendamisel ollakse ambitsioonikas ja pühendunud.

Sidemete tugevdamiseks Aafrika riikidega peab Eesti järjepidevalt tegutsema nii valitsuse, ettevõtete kui ka inimestevahelise koostöö tasandil, teadvustades sealjuures väljakutseid ja piiranguid. Niisugune terviklik lähenemisviis võib olla nõudlik ja hõlmata rohkelt osalisi, ent kasvatab samas vastastikust usaldust, luues aluse sisulisele partnerlusele ja jätkusuutlikule arengule.

Oluline on teadvustada selliste välispoliitiliste suhete tohutut potentsiaali praegusel ajastul. Demograafiline kasv, kiire majandusareng ja laienevad IT-turud suurendavad Aafrika mõju globaalsel areenil. Aafrika rahvusvahelise kaalu kasvades on Eestil võimalus edendada vastastikku kasulikke suhteid. Aafrika potentsiaal ja Eesti olemasolevad teadmised loovad aluse partnerlusele, mis toidab innovatsiooni ja toetab arengut.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): New Frontiers: Estonia’s Foreign Policy in Africa (PDF)