november 28, 2019

Tallinnas kogunevad luure ja poliitiliste muutuste seoste uurijad

Täna, 28. novembril algab Tallinnas kahepäevane rahvusvaheline luureajaloo konverents, mis keskendub eriteenistuste rollile suurtes poliitilistes muutustes ning meenutab 95 aasta möödumist 1. detsembri riigipöördekatsest.

Tegu on seeria „Need to Know“ ehk „Teadmisvajadus“ üheksanda konverentsiga, mis toimub esimest korda Eestis.

Konverentsil astuvad üles ligi 40 rahvusvaheliselt tunnustatud teadlast 12 riigist, teiste seas legendaarne endine luureohvitser ja Oxfordi ülikooli õppejõud Michael Herman ning King’s College’i sõjauuringute osakonna juhataja Michael Goodman.

Ürituse Eesti eestvedaja, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Ivo Juurvee ja peaprokurör Lavly Perling tutvustavad konverentsil esmakordselt analüüsi Venemaa luuretegevusest ja luurajate süüdimõistmisest Eestis. Analüüsist nähtub, et avalike andmete põhjal on Eesti viimase kümnendi jooksul süüdi mõistnud rohkem Venemaa luurajaid kui ükski teine NATO või Euroopa Liidu riik.

“Spionaaž on oht riiklikule julgeolekule. Spioonid tuleb mitte ainult üles leida, vaid nende tegevust ka tõendada ja nad kohtus süüdi mõista, et tulevikuks oleks uute reeturite värbamine keerulisem,” selgitab Juurvee. “Kui seda on edukalt suudetud teha Eestis, peaks see hea tahtmise korral olema võimalik mujalgi. Selleks on vaja täiendada seadusi ja parandada nii eriteenistuste tööd kui koostööd.”

Värske analüüsiga saab tutvuda siin.

Konverentsi ettekanded käsitlevad luureteenistuste võimekust ette näha suuri muutusi nii kodu- kui välismaal, plaane ja varjatud tegevusi muutuste tagant tõukamiseks, luure eksimusi ajalooliste sündmuste analüüsimisel, eriteenistuste suutlikkust kohaneda muutuva poliitilise keskkonnaga jne.

Kuigi tegemist on luureajaloo konverentsiga, pakuvad Juurvee sõnul mitmed ettekanded ka üllatavat äratundmist ja õppetunde hübriidsõja pidamisest tänapäeval.

Täpsema info leiab konverentsi kodulehelt.

Konverentsi korraldavad Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus, King’s College London, Poola Rahvusliku Mälu Instituut, Lõuna-Taani Ülikool ja Norra Lennundusmuuseum. Üritust toetavad Poola, Taani, Norra ja Ühendkuningriigi saatkonnad Tallinnas ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.

Konverents toimub nn superministeeriumi suures saalis Tallinnas (Suur-Ameerika 1), töökeel on inglise.

Kategooriates: Sündmused