juuni 13, 2024

Suhete soojenemine hoolimata strateegilistest erimeelsustest: Jaapani, Hiina ja Lõuna-Korea 2024. aasta tippkohtumise tähtsus

AFP/Scanpix

Pärast neli ja pool aastat väldanud pausi pidasid Jaapan, Hiina ja Lõuna-Korea sel aastal taas ühise tippkohtumise. 2008. aastal algatatud iga-aastasena kavandatud tippkohtumine on edendanud kolme riigi majanduslikku, kaubanduslikku ja valdkondadevahelist koostööd. Aastate jooksul on ajaloolised põhjused, territoriaalsed vaidlused ja strateegilised erimeelsused sageli naaberriikide suhted rööpast välja löönud ning takistanud koostöö normaalset toimimist.

Sel aastal aga oli uueks kohtumiseks aeg küps. Üheksandal tippkohtumisel õnnestus taastada Jaapani, Hiina ja Lõuna-Korea omavaheline suhtlus ning mõnevõrra siluda kolme riigi koostöös esinenud konarusi. Nüüd mõistetakse nii Tokyos, Pekingis kui ka Soulis, et ühised probleemid ja eesmärgid, sealhulgas ühiskonna vananemisega toimetulek ja tarneahelate parema ühilduvuse tagamine, nõuavad ühiseid jõupingutusi. Kuna teistel India ja Vaikse ookeani piirkonna riikidel, eriti väiksematel Kagu-Aasia riikidel, tuleb hakkama saada suurvõimude rivaalitsemise tõttu üha ettearvamatumas strateegilises keskkonnas, võiks kolme Kirde-Aasia suurriigi koostöö taastumine olla kogu piirkonnale kergenduseks.

Tippkohtumine ei toonud siiski kaasa suuri läbimurdeid tundlikes küsimustes. Jaapani, Hiina ja Lõuna-Korea koostöö piirdub küllap ka tulevikus majandussuhete ja mittetraditsioonilise julgeoleku valdkondadega ega laiene tundlikumatele geopoliitilistele, territoriaalsetele ja riikliku julgeoleku küsimustele. Võttes arvesse jätkuvaid erimeelsusi julgeolekuküsimustes, ei tohiks samas alahinnata India ja Vaikse ookeani piirkonna kolme omavahel tugevalt seotud majandusega geopoliitilise raskekaallase kõrgetasemelise koostöö taastamise strateegilist olulisust.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Rapprochement Despite Strategic Divergence: The Significance of the 2024 Japan-China-South Korea Summit (PDF)