veebruar 13, 2020

Rootsi parlamendi esimees Andreas Norlén külastas RKK-d

Rootsi parlamendi esimees Andreas Norlén (paremal) Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses 13. veebruaril 2020.
Rootsi parlamendi esimees Andreas Norlén (paremal) Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses 13. veebruaril 2020.

Rootsi parlamendi, Riksdagi, esimees Andreas Norlén ja teda Eesti visiidil saatnud delegatsioon külastasid 13. veebruaril 2020 Rahvusvahelist Kaitseuuringute Keskust (RKK).

RKK teadur Martin Hurt ja Eesti Välispoliitika Instituudi (EVI) vanemteadur James Sherr avasid kohtumisel süvitsi teemasid nagu sõjalised ja poliitilised arengud Venemaal ja nende mõju Läänemere piirkonnale, Hiina tõus maailmapoliitikas, NATO ja transatlantilised suhted ning sõda Süürias.

Sherr rõhutas, et Venemaa soovib nihutada poliitilisi piire ja pöörduda tagasi Läände. EVI vanemteaduri hinnangul ei soovi Kreml alustada sõda, kuid valmistub selleks; piir sõja ja rahu vahel on hägustunud. Sherr sõnul oleks hübriidheidutus juhul, kui Venemaa sooviks sõda alustada, konventsionaalse sõja eelmänguks, mitte asenduseks. Ta lisas, et tegelikult hääldab Venemaa selgesti välja seda, mida ta soovib – nimelt uut julgeolekuarhitektuuri Euroopas.

Poliitiliste sõnumite koherentsus ja NATO vastupanuvõime on Venemaale probleemid, rõhutasid teadurid. Venemaa ei riski ründesõjaga, kuniks NATO on ühtne. Seega on NATO üksmeele säilitamine ülimalt oluline. Hurt lisas, et ka transatlantilised suhted USA ja Kanadaga on Eesti julgeolekule elulise tähtsusega.

 

Kategooriates: Sündmused