mai 25, 2022

RKK-d külastas Tšehhi saadikutekoja väliskomisjoni delegatsioon

25. mail külastas Rahvusvahelist Kaitseuuringute Keskust (RKK) Tšehhi Vabariigi saadikutekoja väliskomisjoni delegatsioon, et vahetada mõtteid Venemaa sõjast Ukrainas, regionaalsest julgeolekust ja Hiina kasvavast mõjust Euroopas.

RKK-l oli rõõm võõrustada Tšehhi parlamendi väliskomisjoni esimeest Marek Ženíšekit, aseesimeest Jaroslava Pokorná-Jermanovát ning liikmeid Marek Bendat ja Vladimír Balašt. Delegatsiooni saatis Tšehhi suursaadik Eestis David Král.

RKK teadurid jagasid oma hinnanguid Venemaa agressioonist Ukrainas ja milline on sõja mõju Läänele. Esile tõstatus diametraalne vastuolu, kui erinevalt näevad võimalikku sõja lõpplahendust Venemaa ja Lääs. Seejuures on Venemaa eesmärgid ajaga muutunud, hõlmates nüüdsest ka soovi muuta rahvusvahelist korda.

Hiina mõju Euroopas kasvab ning selle kohta leidub hulganisti tõendeid: Hiina riikliku taustaga investeeringud tehnoloogiasse, küberjulgeolekusse ja haruldastesse muldmetallidesse ning kriitilise tähtsusega taristusse. Lisaks arutati kohtumisel Hiina poliitilise mõjutustegevuse kampaaniad ja kohaliku eliidi sihikule võtmist, aga ka Lääne kriitilise tähtsusega tarneahelate julgeolekut ja kerksust.

Lisaks arutati kohtumisel Eesti ühiskonna sotsiaalset sidusust. Eeskätt, kas või kui hästi, on Eestis õnnestunud lõimida vene keelt emakeelena kõnelevat osa rahvast. Lisaks, milline on väär- ja desinformatsiooni mõju ühiskonnale, millised on riiklikul tasemel strateegilise kommunikatsiooni katsumused ning Balti riikide elanike meediapädevus.

RKK esindajad märkisid ka, et oleme jätkuvalt avatud koostööks välismaiste mõttekodade ja teadusasutustega ning toonitasid, et koostöö Praha Rahvusvaheliste Suhete Instituudi ja Sinopsise mõttekojaga on olnud suurepärane.

Kategooriates: Sündmused