USA asepresidendi Joseph Bideni eilne visiit Gruusiasse on jõuline märk uue administratsiooni jätkuvast toetusest Gruusia territoriaalsele terviklikkusele kitsamalt ja riiklusele laiemalt võttes.
24.07.2009, Kaarel Kaas
Eesti Päevaleht
USA asepresidendi Joseph Bideni eilne visiit Gruusiasse on jõuline märk uue administratsiooni jätkuvast toetusest Gruusia territoriaalsele terviklikkusele kitsamalt ja riiklusele laiemalt võttes.
Visiit langeb Thbilisi-Moskva suhete näilise pingelanguse ajale. Eelmise kuu teisel poolel asus Venemaa koondama Gruusia piiride lähedale vägesid igasuviseks suurõppuseks Kavkaz 2009. Just see suurõppus oli mullu kattevarjuks Gruusia-vastases augustisõjas osalenud vägede operatsioonipiirkonda koondamisele. Õhus oli püssirohuhõngu. Hulk Vene ja lääne analüütikuid hoiatas uue sõja puhkemise eest pärast Kavkaz 2009 ametlikku lõppu 6. juulil.
President Barack Obama Moskva-visiit, mis algas 6. juulil, lahustas suure osa tekkinud pingeid. Ametlikes avaldustes toetas Obama väga selgelt Thbilisi õigust olla ise oma saatuse peremees.
Kuid esiteks on Venemaa Gruusia riikluse õõnestamise nimel sihikindlalt tegutsenud alates vähemalt 2004. aastast. See on olnud Moskva teadlik poliitika, mille elluviimiseks on kasutatud kogu riigi käsutuses olevat instrumentaariumi alustades propagandast, diplomaatiast ja luureoperatsioonidest ning lõ-petades täiemahulise sõjaga.
Venemaa põhiline poliitiline suundumus on jäänud muutumatuks. Nädal pärast Obama lahkumist istus president Dmitri Medvedev lennukisse ja sõitis „iseseisvasse” Lõuna-Osseetiasse visiidile. See oli selge diplomaatiline jõudemonstratsioon. Tshinvalis ja Sotšis kõlanud Medvedevi jutul oli sootuks teine toon kui veidi varem Moskvas. Vene baasid Osseetias olevat „selge signaal neile, kelle peas tekivad aeg-ajalt idiootlikud plaanid”, teatas Medvedev.
Teiseks on kõik viimase viie aasta jooksul Gruusia ümber toimunu järginud selget eskalatsiooni-deeskalatsiooni mustrit. Pingeolukorrad tekivad, koguvad intensiivsust ja näivad seejärel vaibuvat. Seda vaid näiliselt, et mõne aja pärast taas pinnale kerkida. Mullusele augustisõjale eelnes küllaltki pikk, juba aprillis alanud eskalatsiooni-deeskalatsiooni tsükkel, mis vallandus sõjalise kulminatsioonina kõrvaltvaatajaile justkui ootamatult.
Tegemist on närvide mänguga, mille üks eesmärk on kulutada vastast psühholoogiliselt, teisalt aga muuta nii-öelda põhilöögi saabumise aeg ja viis raskesti aimatavaks.
Praeguseks Kavkaz 2009-ga tipnenud pingete kruvimise tsükkel algas tegelikult juba tänavu aprilli esimesel poolel. Korraga sagenesid Vene lennukite õhuruumirikkumised ja luurelennud Gruusia territooriumi kohal.
Abhaasiasse ja Lõuna-Osseetiasse asuti koondama täiendavaid Vene üksusi, mis paigutusid lahingupositsioonidele. Gruusia rannikule koondus Musta mere laevastik; sagenesid Vene vägede kontrolli all olevalt territooriumilt lähtuvad provokatiivsed rünnakud Gruusia siseministeeriumi kontrollpostidele ja suurenes nende jultumus.
See kõik langes kokku Gruusias päev-päevalt üha kriitilisemaks muutuva vastasseisuga valitsuse ja opositsiooni vahel. Kulminatsioon saabus mai alguspäevil, kui Thbilisi ametivõimud ennetasid Venemaalt mahitatud mässukatse Gruusia kaitsejõudude tankipataljonis Muhrovani asulas.
Aeg töötab Venemaa kahjuks
Kujutlegem korraks olukorda, kus Thbilisis puhkevad opositsiooni ja politseijõudude kokkupõrked. Piisab paarisajast märulitekitajast – ja pealinna vurab meeleavaldajatele appi 45 tanki Muhrovanist ja tekkinud pingelises olukorras tulistab keegi Rusthaveli avenüül paar valangut. Järgmine kaader Vene kesktelevisioonist: Saakašvili „režiim” on alustanud „genotsiidi” omaenese rahva vastu ja Vene vägede kohus on „humanitaarkaalutlustel” sekkuda. Tuleb tuttav ette?
Tahaksin eraldi rõhutada, et siinkirjutaja sügava veendumuse kohaselt ei ole Gruusia opositsiooni näol mitte mingil moel tegemist Venemaa käepikendusega. Mis omakorda ei tähenda, et Moskva ei kasutaks sisepoliitilisi pingeid oma huvides ära.
Kolmandaks. Juba mõne nädala eest sagenesid Vene meediaruumis taas Lõuna-Osseetia ja Abhaasia „ametiisikutelt” pärinevad teated selle kohta, kuidas Gruusia pidavat taasrelvastuma ja kavandama „uusi provokatsioone”.
Huvitava seigana on neile lisandunud Vene poole väited, et Gruusiast lähtuvat toetus Põhja-Kaukaasias tegutsevatele islamiäärmuslastele ja terroristidele. See on alati olnud üks järjekordset kriisi ette valmistavaid etappe.
Aeg töötab Venemaa kahjuks ja Moskva teab seda. Ilma välissurvest tuleneva ebastabiilsuse ja ebakindluseta suudab Gruusia varem või hiljem oma sisekonfliktid lahendada ja sel juhul on Venemaa oma praeguseks viis aastat kestnud võitluse kaotanud. Seega – närvide mäng jätkub.
Autor väljendab artiklis isiklikke seisukohti.