august 1, 2014

Muudatused nn Donetski Rahvavabariigi sõjalises ja poliitilises hierarhias

28. juulil tutvustas Venemaa riigitelevisioon Vladimir Antjufejevit kui „Donetski Rahvavabariigi ministrite nõukogu esimehe kohusetäitjat“ [st DRV peaministrit] ning lasi eetrisse Antjufejeviga Donetskis tehtud intervjuu (Rossija 1 TV, 28. juuli).

28. juulil tutvustas Venemaa riigitelevisioon Vladimir Antjufejevit kui „Donetski Rahvavabariigi ministrite nõukogu esimehe kohusetäitjat“ [st DRV peaministrit] ning lasi eetrisse Antjufejeviga Donetskis tehtud intervjuu (Rossija 1 TV, 28. juuli).

Samal päeval pisut varem oli Antjufejev ise kohalikule meediale teatanud, et kerkib „asepeaministri“ kohalt „peaministri esimeseks asetäitjaks“ ja „peaministri kohusetäitjaks“, samuti nn DRV vägede „ülemjuhataja kohusetäitjaks“ (novorossia.su.ru, 28. juuli; OstroV [Donetsk], 28. juuli).
Seni on neis ametites olnud vastavalt Aleksandr Borodai ja Igor Girkin/Strelkov. Antjufejev ei selgitanud, milline kõrgem võim oli määranud teda nende ajutiseks asendajaks ning kui kaua ta neis kahes ametis püsib.
„Peaminister“ Borodai sõitis ilmselt 27. juulil Donetskist Venemaale. Kaks päeva varem oli Borodai oma Kremli kontaktisikule telefoni teel edastanud sügavalt pessimistliku hinnangu nn DRV olukorra kohta. Ukraina luure kuulas seda vestlust pealt (sbu.gov.ua, 28. juuli; Interfax-Ukraina, 29. juuli).
Girkin/Strelkov andis vägede ülemjuhatajana omalt poolt kohalikule meediale olukorra kohta ülevaate 28. juulil. Sellest ülevaatest tehtud videos, mis lasti eetrisse Moskvas asuvast Interneti-telejaamast Life News (millega Borodai on tihedalt seotud), väidab Girkin/Strelkov, et tema väed olid tol päeval tapnud „neli negriidsest rassist palgasõdurit“. Ta vihjab sellele, et need olid osa paljudest „Ameerika palgasõduritest“, kes piirkonnas tegutsevad (Life News, 28. juuli, dnr.today, Russkaja Vesna, 28. juuli).
Ehkki Girkini/Strelkovi briifing oli mõeldud projitseerima enesekindlust, möönis Antjufejev siiski, et Ukraina valitsus vallutab linnu tagasi ja liigub edasi Donetski peale. Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioonii (OSCE) vaatlusmissiooni asejuht Alexander Hug külastas Donetskis värskelt ametisse astunud Antjufejevit. Vaatlusmissiooni eesmärk on aidata rahvusvahelistel inspektoritel pääseda Boeing 777 hukkumispaika. Nn DRV väed või nende mentorid Venemaalt tulistasid selle 17. juulil alla ning kõik 298 pardal olnud inimest hukkusid. Antjufejev vastas OSCE palvele põiklevalt (Interfax, 28. juuli). OSCE ja Antjufejev tunnevad üksteist Moldova päevist juba 20 aastat (vt allpool).
Antjufejevi intervjuu Venemaa televisioonile läks eetrisse õhtuste uudiste põhinupuna (Rossija 1 TV, 28. juuli). Antjufejev ütles Venemaa üldsusele, et „Ukraina rahvusfašistid on Kiievi valitsejate taktikepi all ja lääneriikide, peamiselt USA toetusel korraldanud sõjalise invasiooni DRV-sse. Nende eesmärk on haarata see territoorium enda kätte, hävitada siinne tööstus ning kasutada seda piirkonda sillapeana selliste plaanide elluviimiseks, mis nende arvates mõjuks hävitavalt Venemaa Föderatsiooni riiklusele.“
Venemaa sõjas Ukraina vastu tõstab selline väide panuseid märkimisväärselt. Enam pole tegu uute „vene maade“ hõivamisega, vaid hoopis Venemaa olemasoleva territooriumi ja riikluse kaitsmisega. See loob implitsiitselt eelduse Venemaa jõulisemaks ja julgemaks osaluseks lahinguist räsitud Donetski ja Luhanski „rahvavabariikide“ toetuseks.
Transnistria pikaaegne „julgeolekuminister“ kindralleitnant Antjufejev saabus Donetskisse 10. juulil Moskvast ning sai otsekohe „peaministri asetäitjaks julgeolekuküsimustes [silovõje voprosõ]“. Ta määrati juhtima nn DRV „riiklikku“ julgeolekuvalitsust, „siseministeeriumi“ ja kohtuid. Antjufejevi portfooliot täiendab ka esimest korda 28. juulil mainitud tiitel „kaitseministri kohusetäitja“. Seda saab vaadelda kui katset tungida Girkini/Strelkovi valitsusalasse, mis võib olla mõeldud selleks, et luua sobiv pinnas tema hilisemaks ametist tagandamiseks. Paistab, et Kreml tunneb ebamugavust seoes Girkini/Strelkovi kangelaseoreooliga Venemaa natsionalistlikes ringkondades.
Girkin/Strelkov võttis aprilli keskpaigas üle Slovjanski, kuulutas end 12. mail vägede ülemjuhatajaks ning 16. mail kinnitati „kaitseministri“ ametisse vastavalt nn DRV 11. mai „referendumile“ (Novosto Donbassa, 12. mai, 16). Tema tõeline võim piirnes Slovjanski tugipunktiga, kuid Venemaa rahvusäärmuslaste seas omandas tema autoriteet peaaegu müütilised mõõtmed.