juuni 7, 2022

Hispaania rahvasaadikud arutasid RKK teaduritega Venemaa sõda Ukrainas

Põhja-Euroopas ringkäigul olevad Hispaania rahvasaadikud külastasid 1. juunil RKK-d, eesmärgiga kuulda arvamusi Venemaa ja Ukraina teemadel. Sooviti mõista, kuidas Eesti ja Läänemere piirkond näeb ja tunnetab praegust julgeolekukriisi ning mida teha, et Ukrainat paremini aidata.

RKK teadur Kalev Stoicescu sõnul oli Gruusia 2008 kui halb unenägu, Ukraina 2014 kui äratuskell, ent 2022 on juba täies jõus lõõmav tulekahju. Stoicescu selgitas, millest tuleneb Venemaa agressiivsus ja milliste eelduste ja ootustega Kreml 24. veebruaril Ukrainasse tungis. Vastandumisest Läänega on saanud Venemaa identiteedi osa. Kui Venemaa pääseb ka seekordsest Ukraina vastasest agressioonist taas nõnda, et selle eest vastutust ei võta ega häbi tunne, siis on kindel, et jubedused siinkohal ei lõppe. Lääne väärtusruumi jaoks on siiski veel lootust, kui seame selge eesmärgi ja pühendame end täielikult selle saavutamisele. Lihtsaid lahendusi pole, laual ei ole varianti, et “kõik võidavad”. Üks osapool peab kaotama ning see ei saa olla Ukraina ja teda toetav Lääs.

Lisaks mainisid RKK teadurid, et kuigi nafta ja gaas liiguvad idast läände, siis kõned läänest itta. Teadurid avaldasid arvamust, kui tõenäoliseks nad peavad sõja erinevaid diplomaatilisi lahendusi. Märkides, et millal ja mis tingimustel sõlmida relvarahu, on vaid Ukraina otsus. Samas tuleb Läänel jätkata ukrainlaste toetamist. Võib väidelda, kas Lääne toetus Ukrainale on olnud piisavalt suur ja piisavalt kiire, ent on selge, et sellist ühtsust nagu pärast 24. veebruari on näidatud, pole varem olnud. See on meeldiv üllatus. See ühtsus loob hea pinnase peatsele NATO Madridi tippkohtumisele. Teadurid toonitasid, et sanktsioonid ei ole eesmärk omaette, vaid vahend eesmärkide saavutamisel. Venemaad tuleb nõrgestada seni, kuniks ta enam ei kujuta endast teistele ohtu ja hakkab võtma enda tegude eest vastutust. Arutelu alla tulid ka autoritaarse ja demokraatliku ühiskonnakorralduse vahel vaagivad Aafrika riigid (vaata ka inglisekeelset kommentaari “War in Ukraine Exposes Russia’s Influence in Africa”).

 

Kategooriates: Sündmused