august 4, 2014

Donetski „vabariigi“ juhtide moraal langeb

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) avaldatud Moskva ja Donetski vahelistest pealtkuulatud telefonikõnedest on kuulda vähemalt osade setsessionistlike „vabariikide“ juhtide pessimismi ja demoraliseerumist. 28. juulil avaldas SBU kahe Moskvast Donetskisse võetud telefonikõne helisalvestised koos stenogrammidega (sbu.gov.ua, 28. juuli).

Ukraina julgeolekuteenistuse (SBU) avaldatud Moskva ja Donetski vahelistest pealtkuulatud telefonikõnedest on kuulda vähemalt osade setsessionistlike „vabariikide“ juhtide pessimismi ja demoraliseerumist. 28. juulil avaldas SBU kahe Moskvast Donetskisse võetud telefonikõne helisalvestised koos stenogrammidega (sbu.gov.ua, 28. juuli).

Esimeses telefonikõnes arutleb valitseva partei Ühtne Venemaa üldnõukogu (152 liikmest koosnev kogu, mis on võrreldav endise NSVL kommunistliku partei keskkomiteega) sekretäri asetäitja Aleksei Tšesnokov olukorda „Donetski Rahvavabariigi [DRV] peaministri“ Aleksandr Borodaiga. Teises kõnes kuulab „DRV parlamendi“ endine esimees Deniss Pušilin Moskvast „vabariigi asepeaminister“ Andrei Purgin analüüsi olukorrast Donetskis. Nii Borodai kui ka Purgin kurtmisest kostab läbi täielikku masendust.
Borodai nuriseb, et „siinne olukord on täielik hullumaja, kõik on omadega puntras. Meil on siin seitsme bojaari võim [viide Moskva suurvürstiriigi raskete aegade anarhiale, vihje omavahel nääklevatele Donetski sõjaväejuhtidele]. Sõjaline olukord on sitt.“ Borodai kannab ka ette, et nn julgeolekuminister ja pataljoni Vostok komandör Aleksandr Hodakovski ei koordineeri oma tegevust kellegagi peale Borodai enda, kuid et ta ei usaldavat Hodakovskit eriti.
Borodai jätkab, et Donetski ettevõtteilt „pressivad paljud osapooled raha välja ning linnas toimub pidev tulistamine.“ Tema „valitsus“ oli just kohtunud Donetski ärimeestega ning teinud ettepaneku kehtestada viie protsendine kasumimaks (sõjamaks). Borodai sõnutsi pakkusid selle meetme kehtestamise Donetskile välja Venemaa presidendikantselei soovitatud majandusteadlased. Hoolimata aga kõigist meetmetest ei nägevat Borodai seal mingeid majanduslikke väljavaateid.
Borodai käsutuses olev raha, mille ta enda sõnutsi oli Moskvast kaasa võtnud, on otsakorral. Ta loodab mõne nädala pärast raha juurde saada. Sel olevat aga mingit mõtet vaid siis, kui „olukord püsib endisena [st DRV ei kuku kokku]. Kuid olukord ei püsi endisena, kui sõjaliselt miski ei muutu [kuna Ukraina relvajõud tungivad Donetski poole].“ Heitunud Tšesnokov pistab vahele: „Kui ei püsi, no siis ei püsi.“
Moskvast helistades viibis Tšesnokov (oma sõnutsi) koos isa Tihhoni ehk Vladimir Putini väidetava isikliku pihiisa Tihhon Ševkunoviga. Sellises kontekstis edastas Tšesnokov Borodai kaudu palve polkovnik Igor Girkinile ehk Strelkovile, keda kõne käigus kutsuti koodnimega Legendaarne. Nime poolest DRV sõjalise juhi rollis
peaks Girkin/Strelkov andma intervjuu või tegema pöördumise, kus kuulutab truudust Putinile umbes niimoodi:
„Minul kui ohvitseril on ülemjuhataja [st Putin]. Praegu ei anna ta mulle käske otse, kuna ma viibin teises riigis [st olen voliniku staatuses]. Sellegipoolest austan ma teda väga, ta on tänapäeva maailmas kõige silmapaistvam juht ning tänu temale on Venemaa tõusnud põlvilt jalule. Mis otsuse ta ka vastu ei võtaks, me viime selle täide. Tema on vene maailma tark juht.“ Selline jutuajamine aitab mõista, kui suurt muret tunneb Kreml Strelkovi mütoloogilise staatuse üle Venemaa marurahvuslaste seas.
DRV nn peaministri asetäitja majandusküsimustes Andrei Purgin kurdab Pušilinile Moskvas, kuidas Girkin/Strelkov püüab mikrohallata Donetski toiduainete ja kivisöe tarneahelaid ning sekkub linna ettevõtete äritegevusse. Ta veetvat iga päev pikki tunde, võttes inimesi vastu ärivaidluste asjus, panganduse teemadel ja muudes asjus, „mis ei ole talle sobilikud“. Tema mehed „rüüstavad linna“, rekvireerivad kaupa ilma selle kohta sedelit jätmata ning poevad selle taha, et „nemad tulevad Slovjanskist [st väidavad end olevat kangelased]“.
Girkini/Strelkovi sõjalisest mainest kõneldes heidab Purgin komandöri kaitseplaanid kõrvale ja nimetab neid hullumeelseteks. Girkin/Strelkov on Donetski linnapeale soovitanud õhku lasta mõned Donetski äärelinna üheksakorruselised elamud, et aeglustada Ukraina vägede edasiliikumist. Pärast seda võitleks Girkin/Strelkov Donetski eest linnas sees. Linnapea Oleksandr Lukjantšenko sunniti linnast lahkuma. Purgini sõnutsi saaks sedasorti kaitsetaktika tõttu surma palju vähem vaenlasi, kui hukkuks rahulikke elanikke, keda me peaksime kaitsma. Ta [Girkin/Strelkov] on valmis 10 000 ukri [solvav termin ukrainlase kohta] tapmise nimel hävitama miljoni elanikuga linna.“
Nn DRV sõjalist ja poliitilist juhtkonda on viimasel ajal tabanud peataolek ja moraalilangus. Ukraina väed liiguvad kindlalt edasi. Boeingu reisilennuki allatulistamine välistab vähimagi võimaluse, et Donetski ja Luhanski nn rahvavabariikidele osutataks vähimalgi määral rahvusvahelist tunnustust. Viimased pealtkuulatud telefonikõned peegeldavad seda korralagedust.

Kategooriates: Blogi