jaanuar 19, 2022

Balti riikide ootused Saksamaa rollile Balti riikide julgeolekus

EPA/Scanpix
EPA/Scanpix
Saksa sõdurid rivistusel enne nende lähetamist missioonile Leetu.
Saksa sõdurid rivistusel enne nende lähetamist missioonile Leetu.

RKK toob teieni järgnevate nädalate jooksul artiklisarja “Balti riikide julgeolek ja Saksamaa”. Sarja sissejuhatavas artiklis toob Tom Rostoks üldjoontes välja, kuidas Eesti, Läti ja Leedu meelest peaks Saksamaa Balti riikide julgeolekusse panustama ning hindab väljavaateid selle saavutamiseks.

Saksamaa on üks Balti riikide tähtsamaid liitlasi. Saksa toetus oli ülioluline, kui Eesti, Läti ja Leedu valmistusid Euroopa Liidu ja NATO liikmeks saama. Sellest ajast saadik on Saksamaa nendes organisatsioonides vedanud eest poliitikat, mis on tihedas kooskõlas Baltimaade huvidega, nt Venemaa-vastaste sanktsioonide säilitamine pärast Krimmi ebaseaduslikku annekteerimist Venemaa poolt. Kaitsevaldkonnas on Saksamaa olnud üks aktiivsemaid panustajaid Balti õhuturbesse, ta on NATO tugevdatud kohalolekut Leedus tagav raamriik ning sellesama raamriigi kontseptsiooni alusel aidanud kaasa NATO suutlikkuse suurendamisele.

Ent samal ajal on Baltimaadel Saksamaa käitumist raske mõista. Riik on jätkanud dialoogi ja koostööd Venemaaga, mida baltlased on sageli pidanud viljatuks või isegi ohtlikuks. Saksamaa on tugevalt toetanud Nord Streami gaasijuhtme projekte, hoolimata Balti riikide selgelt väljendatud vastuseisust. Saksamaa sõjaline panus Euroopa julgeolekusse pole olnud vastavuses riigi majandusliku ja poliitilise mõjuvõimuga, ning lubatud kaitsereformid on graafikust maja jäänud, nõrgendades NATO heidutushoiaku usutavust.

Angela Merkeli tagasiastumine ja Saksamaa uue valitsuse moodustamine kantsler Olaf Scholzi juhtimisel annab võimaluse mõtiskleda Saksamaa rolli üle Balti regiooni julgeolekus, arvestades, et Balti riigid sooviksid näha selle suurenemist. Artiklisarjas vaatleme Saksa-Balti julgeolekusuhteid eri nurkade alt, sealhulgas NATO, Euroopa Liidu ühine julgeoleku- ja kaitsepoliitika ning Saksamaa kahepoolsed suhted USA ja Venemaaga.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Brief No.1. Baltic States’ Expectations Regarding Germany’s Role in Baltic Security (PDF)

 

Kategooriates: Publikatsioonid