RKK Eesti Välispoliitika Instituut uurib uues projektis koos Konrad Adenauer Sihtasutuse ja Soome Rahvusvaheliste Suhete Instituudiga riske ja võimalusi, kui Põhja-ja Baltimaad on läbi Arktika aina enam Aasiaga ühendatud ja üksteisest sõltuvad.
“Vaatleme iseäranis võimalikke ühenduvusprojekte erinevates valdkondades ja nendega kaasnevaid julgeolekuriske,” selgitab RKK Eesti Välispoliitika Instituudi direktor ja projekti juht Kristi Raik.
Põhja- ja Baltimaadele on Arktika piirkond üha kasvava strateegilise tähtsusega, sest ühendab Põhja-Euroopat Aasiaga. Lisaks on Arktika üha enam suurriikide – Venemaa, USA, Hiina – võimuvõitluse ja konkurentsi tander.
Projekt on aktuaalne, sest Eesti kui Põhjamaade ja Baltimaade koostöö (NB8) eestvedaja 2020. aastal on seadnud peamiseks prioriteediks ühenduvuse, sealhulgas piirkondlikud energia- ja transpordiprojektid. 2021. aastal võtab NB8 eesistumise üle Soome.
Projekti „Põhjamaade ja Baltimaade ühenduvus Aasiaga läbi Arktika“ on kaasatud Põhjamaade, Balti riikide ja Jaapani eksperdid, kes on uurinud Arktika piirkonda ning Venemaa, Hiina, USA, Euroopa Liidu, Jaapani ja Põhja-Balti regiooni huvisid.
Projekt koosneb mitmest (virtuaal)seminarist ja töötoast ning selle võtab kokku 2021. aasta kevadel valmiv raport, mis sisaldab artikleid Põhjamaade ja Balti riikide Aasiaga ühenduvuse erinevatest aspektidest ja Arktika piirkonna rollist.
Projekti esimene (virtuaal)seminar keskendub Hiina ja Venemaa huvidele Arktika piirkonnas. 10. novembril 2020 toimuval (virtuaal)seminaril kõnelevad Marc Lanteigne (Norra Arktika Ülikooli dotsent), Pavel K. Baev (Oslo Rahu-uuringute Instituudi professor), Aki Tonami (Tsukuba Ülikooli dotsent) ja Frank Jüris (RKK Eesti Välispoliitika Instituudi nooremteadur).
Üritus on ainult kutsutud külalistele. Juhul kui olete huvitatud seminaril osalemisest, võtke ühendust korraldajatega: efpi[at]icds.ee.