oktoober 1, 2020

Tähelepanekuid Balti kaitsekonverentsilt 2020

Selle aasta Balti kaitsekonverents (ABCD 2020) puudutas kolme suurt teemat: COVID-19 mõju julgeolekule ja kaitsepoliitikale; heidutus ja kaitse Läänemere piirkonnas ning reservväelaste roll lähituleviku julgeolekukeskkonnas.

Konverentsil astusid üles mitmed kõrgetasemelised esinejad, teiste seas president Kersti Kaljulaid, Portugali kaitseminister João Gomes Cravinho, Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi aseminister paruness Goldie DL, NATO abipeasekretär John Manza, NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülem kindral Jörg Vollmer ning USA Euroopa maavägede ülem kindral Christopher G. Cavoli.

 

 

Siinkohal toome välja mõned tähelepanekud ABCD 2020-lt. See ei ole täielik ülevaade aruteludest ning neid ülestäheldusi ei pruugi jagada kõik konverentsi külalised – üle poolesaja Tallinnas ning paarsada virtuaalselt.

Julgeolekukeskkondade hetkeseis ja tulevik

COVID-i järgne uus normaalsus ei erine kuigivõrd eelnevast. NATO ees seisavad endiselt samad ohud ja väljakutsed. Venemaa jõuline ja agressiivne poliitika ja käitumine ei ole muutunud. Külma sõja järgse rahu ajastu on läbi. Peame jätkuvalt keskenduma sõjalistele põhiülesannetele. Hoiatusajad on lühemad, jõu kasutamisel näeme madalamaid künniseid. Seetõttu vajame tihedamat koostööd, nagu näitab hiljutine Soome, Norra ja Rootsi otsus kriisi- ja konfliktioperatsioonide koordineerimise tõhustamiseks. Samas kui tavapärased ohud püsivad, on tekkinud ka uusi ohte. Meie vastased on otsinud kõiki võimalusi COVID-19 kriisi kasutamiseks oma eesmärkideks, muuhulgas n-ö hallides tsoonides ja levitades desinformatsiooni, et õõnestada meie võimet haiguse levikut pidurdada.

Loe edasi meie ingliskeelsest veebist

Konverentsi korraldasid Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ja kaitseministeerium koostöös Konrad Adenaueri Sihtasutuse ja rahvusvahelise reservohvitseride konföderatsiooniga (Confédération Interalliée des Officiers de Réserve, CIOR). ABCD 2020 peasponsor oli EuroSpike GmbH, lisaks toetasid konverentsi BAE Systems, DefSecIntel, Milworks ja Nammo.

 

Rohkem infot: abcd.icds.ee

Vaata tervet pildigaleriid konverentsilt siin.

Kategooriates: Sündmused