Tänavu 12. ja 13. augustil Paides toimuv Arvamusfestival on juba järjekorras 10. iga-aastane kodumaine arutelufestival. Juubelit tähistaval üritusel astuvad üles ka Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) teadurid.
Eesti Välispoliitika Instituudi direktor dr Kristi Raik juhib Läänemere piirkonna julgeolekuteemalist arutelu ning RKK teadur Kalev Stoicescu suunata on Ukraina sõda vaatleva mõtteringi vestlus. RKK teadur Martin Hurt aitab lahata militaarlogistikaga seonduvaid küsimusi ja RKK uurimisprogrammi “Julgeolek ja kerksus” juht dr Ivo Juurvee aitab mõtestada infosõjas toimuvat.
Kui Läänemerest saab NATO järv (When the Baltic Sea becomes a NATO lake)
Arutelu toimub inglise keeles
Venemaa sissetung Ukrainasse tõi kaasa suured muutused Läänemere piirkonna julgeolekus. Koos Soome ja Rootsiga, kes on teel NATO-sse, on kõik Läänemere-äärsed riigid peale Venemaa saamas esimest korda ajaloos osaks samast kollektiivkaitsekorraldusest. Millised on selle muudatuse tagajärjed Balti riikidele, Läänemere piirkonnale ja NATO-le? Millisteks NATO liikmeteks saavad Soome ja Rootsi; milline saab olema nende panus kollektiivkaitsesse? Millised uued võimalused tekivad Põhja- ja Baltimaade kaitsekoostöös?
Arutelujuht: Kristi Raik, RKK Eesti Välispoliitika Instituudi direktor
Arutelus osalejad: Jonatan Vseviov (Välisministeeriumi kantsler), Kusti Salm (Kaitseministeeriumi kantsler), Ross Allen (Suurbritannia suursaadik Eestis), Timo Kantola (Soome suursaadik Eestis), kolonelleitnant Jörgen Westerlund (Rootsi kaitseatašee)
Arutelu korraldaja: Briti saatkond
Sõjaline mobiilsus vis-a-vis transpordivõrk
NATO üks nõrkusi on võime kaitsevarustust ja vägesid kiiresti liigutada. Ukraina sõja taustal arutleme, millist rolli täidab mobiilsuse tagamisel transpordivõrk, sh raudtee. Püüame saada selgust, milline on tänane NATO mobiilne võimekus siinses piirkonnas sõjaohu korral; kas ja kuidas aitab kiire raudtee seda kasvatada; ning mida riigid ja allianss peaks veel tegema, et ühendusi tugevdada?
Arutelujuht: Tarmo Maiberg, ERRi ajakirjanik ja Välisilma saatejuht
Arutelus osalejad: Indrek Sirp (riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektor), Anvar Salomets (RB Estonia juht), Marko Mihkelson (Riigikogu väliskomisjoni esimees), Merle Maigre (küberturvalisuse ekspert), Martin Hurt (Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur)
Arutelu korraldaja: RB Estonia
Desinformatsioon – vastata, ümber lükata, ignoreerida? (Disinformation – respond, rebut, ignore?)
Arutelu toimub inglise keeles
Infosõja temaatika ei vaja pikka sissejuhatust. Sõda Ukrainas pakub meile selleks ohtralt ainest. Kui palju me aga desinformatsiooni kohta tegelikult teame ning kuidas sellega suhestuda? Kas alati on mõistlik valeinfole reageerida ja oma sõnumitega vastata ning heidelda auditooriumi tähelepanu eest? Või on mõistlik hoopis ignoreerida ja lasta inimestel endil otsustada, kui usaldusväärse allikaga on tegemist? Eesti, Läti, Leedu ja Ühendkuningriigi infosõjaeksperdid aitavad mõtestada erinevaid desinformatsiooni avaldumise vorme ning lahkavad erinevaid lähenemisi selle tõkestamisel.
Arutelujuht: Evelyn Kaldoja, Postimehe välisuudiste toimetuse juhataja
Arutelus osalejad: Elīna Lange-Ionatamishvili (NATO Strateegilise Kommunikatsiooni Kompetentsi Keskus), Lukas Andriukaitis (Atlandi Nõukogu digitaalse kohtuekspertiisi uurimislabor), Ivo Juurvee (Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus), Ross Burley (Informatsiooni Kerksuse Keskus)
Arutelu korraldaja: Briti saatkond
Ukraina. Me ei anna andeks.
Ukrainas toimuv kohutab meid kõiki. See on kirjeldamatu, inimsusevastane kuritegu Ukraina inimeste vastu ning ränk kuritegu suveräänse riigi, kogu Euroopa väärtusruumi vastu. Kuidas oleme Ukrainale toeks? Mis on muutunud Euroopa julgeolekuolukorras? Eesti, Läti ja Leedu jaoks on selge julgeolekugarantii NATO ning EL-i liikmelisus. Mida muudaks Soome ja Rootsi liitumine NATOga meie, Läänemere piirkonna ja ELi julgeoleku arhitektuuris?
Arutelujuht: Kalev Stoicescu, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur
Arutelus osalejad: Leo Kunnas (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), Marko Mihkelson (Reformierakond), Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), Neeme Väli (Keskerakond)
- R 12.08, kl 18:00-19:30 | When the Baltic Sea becomes a NATO lake. Moderaator Kristi Raik (Välispoliitika ala) ENG
- R 12.08, kl 18:00-19:30 | Sõjaline mobiilsus vis-a-vis transpordivõrk. Kõneleja Martin Hurt (Sõja ja rahu ala)
- L 13.08, kl 10:00-11:30 | Disinformation – respond, rebut, ignore? Kõneleja Ivo Juurvee (Välispoliitika ala) ENG
- L 13.08, kl 18:00-19:30 | Ukraina. Me ei anna andeks. Moderaator Kalev Stoicescu (Poliitika ala)
Rohkem infot festivali koduleheküljel: