mai 20, 2022

OSCE Parlamentaarse Assamblee Põhja-Balti koostöö esindajad külastasid RKK-d

Venemaa sõda Ukrainas peab lõppema Ukraina sõjalise võiduga ning sõja lõpp saab tähendada ainult Ukraina võitu ja Venemaa lüüasaamist, toonitasid Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) teadurid, kes võõrustasid 20. mail Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) Parlamentaarse Assamblee Põhja-Balti koostöö (NB8) delegatsioonide juhte.

Põhja-Balti koostöö delegatsiooni külastuse eesmärk oli arutada piirkonna julgeolekuolukorra arenguid pärast Venemaa uut sõjalist sissetungi Ukrainasse 24. veebruaril 2022.

RKK Eesti Välispoliitika Instituudi vanemteadur James Sherr OBE märkis kohtumise sissejuhatuses, et  kohe, kui Ukrainas algavad rahuläbirääkimised Venemaa seatud tingimustel, enne relvarahu ja Venemaa vägede taandumist okupeeritud aladelt ning Lääs alustab sanktsioonide leevendamist, siis on ilmselge, et Vladimir Putin kasutab seda päevapealt enda huvides ära.

Ettevaatlikkusele ärgitas ka äsja toimunud Lennart Meri konverentsil välispoliitika nõukoja Ukraina Prisma julgeolekuprogrammide direktor Hanna Šelest, kes hoiatas, et Ukraina mureks  ei ole see, et Ukraina rahvas lõpetab sõdimise, vaid see, et seda teeb Lääs.

Mõningaid täiendavaid noppeid arutelus tõstatunud teemadest:

  • Ukrainat tuleb toetada sõjatehnika komplektidega, mitte pelgalt üksikute relvasaadetistega.
  • Venemaa külmutatud varasid tuleb kasutada Ukrainale tekitatud sõjakahjude korvamiseks.
  • Sõjal Ukrainas on märkimisväärne mõju maailma toiduvarudele. On piirkondi, kus Ukraina toidutarnete katkemine võib põhjustada näljahäda. Abi võiks olla Türgist, kelle suur ja võimekas merevägi suudaks tagada kaubateede avatuse ja ohutuse.
  • Avalikkust tuleb teavitada Venemaa levitatud desinformatsioonist, mis on Kremli strateegia üks põhiosadest, kuid tähelepanu tuleb juhtida ka Venemaa varjatud majandustegevusele (nt laialdased rahapesu juhtumid, sanktsioonidest kõrvale hiilimine jne).
Kategooriates: Sündmused