, september 20, 2019

Õigusriik, kaubandus, kliima – EVI võtab sel sügisel luubi alla ELi tulitavad teemad

FRANCOIS LENOIR / REUTERS / SCANPIX

Kuidas seista õigusriigi eest? Kuidas kaitsta vabakaubandust? Kuidas kannustada liikmesriike erimeelsusi ületama, et tõusta maailmas juhtivaks kliimapoliitika kujundajaks?

Kolme tulitavat teemat analüüsivad sel sügisel eksperdid Eestist ja välismaalt Euroopa Liidu teemalises seminaride sarjas „Engaging with Europe of Tomorrow,“ mida korraldab Eesti Välispoliitika Instituut koos Friedrich Eberti Sihtasutusega.

Esimene seminar puudutab õigusriigi küsimusi ning toimub 25. septembril. Euroopa Komisjon ja osad liikmesriigid soovivad senisest enam jälgida õigusriigi austamist, sealhulgas korrapäraselt seirata kõiki liikmesriike ning siduda EL-i pikaajalise eelarve struktuurifondidest toetuste saamine õigusriigi austamisega. Teema on ka praeguse EL-i Nõukogu eesistujariigi Soome üks prioriteete.

Soome peaministri kabineti EL-i asjade nõunik Henriikka Leppo, Eesti välisministeeriumi Euroopa osakonna peadirektor Marika Linntam ning Ungari mõttekoja Political Capital analüütik Dorka Takácsy arutavad õigusriigi kitsaskohti EL-is, kuidas need mõjutavad ELi käekäiku ning kuidas kindlustada õigusriigi austamine kõigis liikmesriikides. Arutelu juhib EVI direktor Kristi Raik.

Kaubandus

24. oktoobri seminar keskendub EL-i kaubanduspoliitikale. EL on olnud vabakaubanduse eestkõneleja, kuid suurvõimude pingete ja pead tõstva protektsionsmi tõttu on viimasel aastatel reeglitele tugineva kaubanduspoliitika eest seismine aina keerulisem. Samal ajal kahaneb Brexiti tõttu EL-is nende liikmesriikide mõju, kes on kõige häälekamalt vabakaubandust kaitsnud. Millised arengud õõnestavad kõige enam üleilmset vabakaubandust? Mida teeb EL, et nendega hakkama saada?

Kliima

Kolmas ja viimane, 26. novembril toimuv seminar puudutab teemat, mis ühtaegu ühendab ja lõhestab – kliima. Välispoliitikas on Euroopa seadnud kõrged sihid – olla maailmas kliimapoliitika kujundamise liider. Sisemiselt on aga keeruline saavutada ühtsust. Miks põhjustab kliimapoliitika riikide vahel erimeelsusi? Mis on kliimapoliitika kõige tähtsamad eesmärgid ja kuidas EL nende suunas liigub?

Seminarid on kutsetega külalistele ning toimuvad Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses Tallinnas.

Kontakt: [email protected]

Kategooriates: Sündmused, Uudised