Homme algab Tallinnas Lennart Meri konverents pealkirjaga „Mingem üheskoos edasi“, kus välis- ja kaitsepoliitika asjatundjad 40 eri riigist arutavad, kuidas praegusel muutlikul ajastul liitlasi ja liite hoida ning oma väärtuste eest seista.
„Keerulises maailmapoliitilises olukorras on tähtis, et peaksime avameelset vestlust oma liitlassuhete sügavuse üle nii NATOs kui ka ELis, aga ka laiemas sarnaselt mõtlevate riikide kogukonnas. USA on selgelt öelnud, et ootab Euroopa liitlastelt oma kaitsekulutuste suurendamist, sest India ja Vaikse ookeani piirkonnas toimuv võtab tulevikus neilt üha rohkem tähelepanu,“ ütles konverentsi direktor Helga Kalm. “Konverentsil arutleme Ukraina võimaliku rahu üle ja räägime sellest, kuidas lõpetada Venemaa Föderatsiooni algatatud vägivallatsükkel. Ukraina sõja lõpetamise küsimus pole oluline mitte ainult Euroopa julgeolekuarhitektuuri mõttes, vaid ka selliste riikide jaoks nagu Hiina, Iraan ja Põhja-Korea, kes kõik jälgivad Ukraina ümber toimuvat ja õpivad sellest. See, kuidas me lahendame praegusi konflikte Ukrainas või Lähis-Idas, loob mustri, mis kujundab maailma järgmistel aastakümnetel,“ lisas ta.
Konverentsi avaarutelul (reedel, 18. mail kell 17) „Usu toel: NATO tippkohtumine Haagis“ osalevad Poola välisminister Radosław Sikorski, NATO asepeasekretär Radmila Shekerinska, Rootsi välisminister Maria Malmer Stenergard, Eesti välisminister Margus Tsahkna, USA esindaja NATO juures Matthew G Whitaker. Arutelu juhib ajakirjanik Amy Mackinnon. Avaarutelule eelnevad eelüritused algavad kell 13.
Vaata kogu ajakava: https://lmc.icds.ee/conference-2025/agenda/
Järjekorras 18. Lennart Meri konverentsi kõnelejate hulgas on president Alar Karis, Soome president Alexander Stubb, Sloveenia president Nataša Pirc Musar, Eesti peaminister Kristen Michal, Euroopa Liidu kõrge välispoliitika esindaja Kaja Kallas, Norra välisminister Espen Barth Eide, Moldova välisminister Mihai Popșoi, Läti välisminister Baiba Braže, Leedu välisminister Kęstutis Budrys, Eesti kaitseminister Hanno Pevkur, Ukraina kultuuriminister Mykola Tochytskyi, Eesti kaitseväe juhataja Andrus Merilo ja Hollandi kaitseväe juht Onno Eichelsheim ja paljud teised.
Vaata kogu nimekirja: https://lmc.icds.ee/conference-2025/speakers/
Konverentsil räägitakse veel Läänemere julgeolekust, Euroopa iseseisvast kaitsevõimest, Lähis-Idast, ja riikidevahelisest konkurentsist uutele tehnoloogiatele. Samuti peatutakse Hiina kasvaval mõjul ja rahvusvahelise õiguse tulevikul.
16.–18. maini kestev Lennart Meri konverents toimub Tallinnas Radisson Collectioni hotellis ja selle töökeeleks on inglise keel. Konverentsialale saavad vaid kutsutud külalised, kuid avalikke arutelusid on võimalik jälgida kodulehel otseülekande vahendusel: https://lmc.icds.ee/livestream ja https://www.youtube.com/c/lennartmericonference
Koduleht: https://lmc.icds.ee
Lennart Meri konverentsi korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koos Lennart Meri Euroopa Sihtasutusega. 2025. aasta konverentsi toetavad kaitseministeerium, välisministeerium, riigikantselei, DefSecIntel (peatoetaja), Helsing (peatoetaja), NATO, National Endowment for Democracy, Open Society Foundations, Saab, Swedbank, sihtasutus Jaan Tõnissoni Postimehe Fond, Balti-Ameerika Vabaduse Fond, USA saatkond Eestis, Palo Alto Networks, Konrad Adenaueri Fond, Infortar, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, Milrem Robotics, Sunly, Tallinna lennujaam, Hyundai Estonia, GoBus, Tohi Distillery ja Vabamu. Konverentsi uuringupartner on Elering.
Konverentsi meediakontaktid:
Liisi Poll, tel: +372 57831881, [email protected]
Fotod ja sotsiaalmeedia:
Konverentsi fotod: https://www.flickr.com/photos/lennartmericonference/
Videod ja otseülekanded: https://www.youtube.com/c/lennartmericonference
#LennartMeriConference
BlueSky: https://bsky.app/profile/icds-tallinn.bsky.social
X/Twitter: https://twitter.com/ICDS_Tallinn
Facebook: https://www.facebook.com/ICDS.Tallinn
Instagram/Threads: https://www.instagram.com/icds_tallinn/