Homme algab Tallinnas Lennart Meri konverents pealkirjaga „Ärgem heitkem meelt, tegutsegem“, kus välis- ja kaitsepoliitika asjatundjad arutavad, kuidas praegusel maailmapoliitiliselt keerulisel ajastul oma väärtuste ja julgeoleku eest seistes edasi liikuda.
“Tänavune konverents toimub välispoliitiliselt huvitaval ja keerulisel ajal,” ütles konverentsi direktor Helga Kalm. “Venemaa täiemahulise sõja algusest Ukrainas on möödas üle kahe aasta. Pinged Lähis-Idas ja Kaukaasias kasvavad ja olukord Aasias on jätkuvalt pinev. Pandeemia ja sõjad on tekitanud paljudes inimestes üle maailma ebakindlust.”
Kalmu sõnul võib pidevate konfliktide kontekstis jääda valitsema sõjaväsimus ja soovimatus sekkuda probleemidesse mujal maailmas. “Ometi on kohutav sõda Ukrainas pannud meid pingutama ja andnud tõuke nii Euroopa Liidu kui ka NATO arengule. See sõda on Euroopa julgeoleku ja senise maailmakorra seisukohast liiga oluline, et võiksime endil lubada väsida. Mul on hea meel, et Lennart Meri konverentsil on koos niivõrd palju inimesi, kellele läheb Euroopa julgeolek korda ja kes on valmis mõtlema uutele lahendustele, mis aitaksid meil võita. Nagu ütles kunagi John F Kennedy – “Let us not despair, but act!”
Konverentsi avaarutelul “Hea uus ilm – tugevama Euroopa loomine” (neljapäeval kell 17) osalevad ürituse patroon president Alar Karis, Islandi president Guðni Th Jóhannesson, Euroopa Komisjoni asepresident Věra Jourová ja analüütik Michał Baranowski. Arutelu juhib Financial Timesi ajakirjanik Henry Foy. Konverentsi lõpetab vestlusring „Kas toetame Ukrainat nii kaua, kui vaja?“ (laupäeval kell 12), kus räägivad peaminister Kaja Kallas, Albaania välisminister Igli Hasani, India mõttekoja Observer Research Foundation direktor Samir Saran ja ajaloolane Timothy Snyder. Vestlust juhib CNNi ajakirjanik Jim Sciutto.
Järjekorras 17. Lennart Meri konverentsi kõnelejate hulgas on veel välisminister Margus Tsahkna ja kaitseminister Hanno Pevkur, Rootsi kaitseminister Pål Jonson, Jaapani riikliku julgeolekunõuniku asetäitja Keiichi Ichikawa, Kasahstani asevälisminister Roman Vasilenko, Tšehhi parlamendi alamkoja spiiker Markéta Pekarová Adamová, riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, Euroopa Välissuhete Nõukogu vanemteadur Ulrike Franke, endine USA saadik NATO juures Ivo Daalder, NATO arenduse kõrgem ülemjuhataja kindral Philippe Lavigne ja paljud teised. Kogu kõnelejate nimekiri: LMC 2024 speakers
Konverentsil räägitakse veel Lähis-Ida konfliktist, maailmamajanduse olukorrast ning Euroopa Liidu ja NATO tulevikust. Samuti peatutakse Venemaa ja Valgevene opositsioonil, Vaikse ja India ookeani piirkonna konfliktohtudel, Kaukaasia tulevikul ning infosõjal ja valimiste mõjutamisel.
16.–18. maini kestev Lennart Meri konverents toimub Tallinnas Radisson Collectioni hotellis ja selle töökeeleks on inglise keel. Konverentsialale pääsevad vaid kutsutud külalised, kuid avalikke arutelusid on võimalik jälgida kodulehel otseülekande vahendusel: https://lmc.icds.ee/livestream ja YouTube.
Täpsem ülevaade konverentsist kodulehelt: https://lmc.icds.ee
Lennart Meri konverentsi korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koos Lennart Meri Euroopa Sihtasutusega. 2024. aasta konverentsi aitavad ellu viia ja toetavad kaitseministeerium, välisministeerium, riigikantselei, DefSecIntel (peatoetaja), NATO, National Endowment for Democracy, Open Society Foundations, Swedbank, sihtasutus Jaan Tõnissoni Postimehe Fond, Balti-Ameerika Vabaduse Fond, USA saatkond Eestis, Konrad Adenaueri Fond, Infortar, Tallinna linn, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, BLRT Grupp, Milrem Robotics, Tallinna lennujaam, Hyundai Estonia, GoBus ja Tohi Distillery. Konverentsi uuringupartner on Elering.
Konverentsi meediakontaktid:
Liisi Poll, tel: +372 57831881, [email protected]
Fotod ja sotsiaalmeedia:
Konverentsi fotod: Flickr
Videod ja otseülekanded: YouTube
X/Twitter: @ICDS_Tallinn #LennartMeriConference
Facebook: ICDS.Tallinn
Instagram/Threads: @icds_tallinn
LinkedIn: icds-tallinn