mai 10, 2022

Läänemaailma Vene-strateegia uued kontuurjooned

AFP / Scanpix
AFP / Scanpix
Gaasitorud Varssavi lähistel Rembelszczyzna gaasikompressorjaamas, 27. aprill 2022.
Gaasitorud Varssavi lähistel Rembelszczyzna gaasikompressorjaamas, 27. aprill 2022.

Dr Kristi Raiki lühiülevaade Euroopa Liidu ja NATO Venemaa strateegia muutustest, mis on põhjustatud Venemaa algatatud Ukraina-vastasest agressioonist. Venemaa pole enam pelgalt eksistentsiaalne oht ainult Ukrainale, vaid oht Euroopale ja ka laiemalt — ohus on kogu rahvusvahelisi reegleid järgiv maailma julgeolekuolukord. Raiki hinnangul on Läänemaailm Venemaa strateegiat ümber kohendamas ning toob selle kohta kaks näidet — Lääs on tõstmas Ukraina ja ka NATO sõjalist võimekust ning isoleerimas Venemaa majandust.

Lääs on jõudnud mõistmisele, et Venemaa agressiooni ohjamiseks on vaja sõjalist jõudu. See viitab uuele lähenemisele. NATO on idatiival suurendamas märkimisväärselt enda kohalolu ning ühtlasi pakutakse ulatuslikku sõjalist toetust Ukrainale. Vääraks on osutunud varasemalt laialt levinud seisukoht, et Euroopa julgeolekut aitab parandada olukord, kus Lääs piirab enda sõjalist võimekust ning hoidub paigutamast vägesid Venemaa vahetusse lähedusse.

Euroopa Liit ja läänepartnerid on ümber hindamas oma majandussuhteid Venemaaga. Külma sõja järgne lääneriikide usk positiivsesse majanduslikku vastastikusesse sõltuvusse kui vahendisse, mis edendab mitte ainult majanduslikku arengut ja liberaliseerimist, vaid ka demokraatia ja rahu levikut, on murtud. ELi sõltuvus Venemaa fossiilkütustest on muutunud geopoliitiliseks haavatavuseks, mida liit püüab sanktsioonide abil järk-järgult vähendada.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Läänemaailma Vene-strateegia uued kontuurjooned (PDF)

Kategooriates: Publikatsioonid