september 30, 2024

Jaapan, NATO ja julgeolekukoostöö mitmekesistamine

AP Photo/Manuel Balce Ceneta/Scanpix
USA auvahtkond vastu võtmas NATO tippkohtumisel osalevat Jaapani peaministrit Fumio Kishidat Andrewsi õhuväebaasis Washingtonis.
USA auvahtkond vastu võtmas NATO tippkohtumisel osalevat Jaapani peaministrit Fumio Kishidat Andrewsi õhuväebaasis Washingtonis.

USA juhitud sõjalised liidud on jätkuvalt India ja Vaikse ookeani ning Euro-Atlandi piirkonna riikide kaitse- ja heidutusstrateegiate lahutamatu osa. Kui Euroopa julgeolekuarhitektuuri keskmes on mitmepoolsed liitlassuhted ehk NATO, siis Aasia julgeolekukorralduse aluseks on USA juhitud kahepoolsete liitlassuhete võrgustik oluliste partnerite, näiteks Jaapaniga.

Raportis uuritakse Euroopa ja Jaapani ekspertide abiga peamisi muutusi, mis on toimunud liitlaste ohuhinnangutes ja poliitiliste valikutega seotud strateegilises mõtlemises. Samuti uuritakse mitteametlike julgeolekuliitude (näiteks Jaapani minilateraalse julgeolekukoostöö) esiletõusu, mille eesmärk on võidelda nii traditsiooniliste kui ka hübriidohtudega. Lisaks uuritakse raportis lähemalt India ja Vaikse ookeani ning Euro-Atlandi piirkonna üha suuremat seotust julgeoleku vallas, millest annavad tõestust tihenevad julgeolekusidemed sarnaselt mõtlevate riikide vahel.

Raportis leitakse, et Venemaa sissetung Ukrainasse on alliansipoliitikas otsustav pöördepunkt. Sõjalisi liitusid kasutatakse üha sagedamini sõjalise valmisoleku suurendamiseks ja ohuolukorras tõhusaks lahingujõu koondamiseks. Raporti autorite hinnangul näitavad USA ja Jaapani liitlassuhted, et alliansipoliitika roll rahvusvahelises julgeolekus on jäädavalt muutumas. Muutusi võib täheldada nii Vaikse ookeani piirkonnas kui ka Euroopas.

Kuigi USA juhitavad liitlassuhted on endiselt Jaapani ja teiste partnerriikide julgeoleku- ja kaitsepoliitika alustala, tuuakse raportis esile liitlaste ebakindlus, kas Ameerika julgeolekutagatised nii India ja Vaikse ookeani kui ka Euro-Atlandi piirkonnas jäävad püsima. Ukraina sõja ja süvenevate hübriidohtude mõjul täiendatud Jaapani julgeolekukäsitlust hinnates nenditakse raportis, et Tokyos nähakse tungivat vajadust oma võimeid mitmekesistada ja julgeolekukoostööd laiendada. Esmatähtsaks peetakse sarnastel alustel põhinevat julgeolekukoostööd Austraalia, India ja Lõuna-Koreaga.

Samal ajal suurendavad uued julgeolekuohud vajadust teha koostööd ka geograafiliselt kaugemal paiknevate partneritega, millest annab tunnistust Tokyo tihedam julgeolekukoostöö ELi ja NATOga. Jaapani strateegilised partnerlussuhted ilmestavad üleüldisemat strateegiliste suhete mitmekesistumist. Tokyo on edukalt kasutanud sarnastel alustel põhineva julgeolekukoostöö poliitikat laialdase koostöövõrgustiku loomiseks ning eri valdkondades toimiva probleemipõhise koostöö juurutamiseks.

NATO seisukohalt nõuab hübriidohtudega tegelemine koostööd erinevate, sealhulgas geograafiliselt kaugemate partneritega. Väikest rühma sarnaselt mõtlevaid riike hõlmavad mitmepoolse koostöö formaadid pakuvad NATO-le võimalust olla tihedas kontaktis Jaapani ning teiste India ja Vaikse ookeani piirkonna partneritega, et tegeleda konkreetsete küsimuste, näiteks küberründe ja desinformatsiooni vastu võitlemisega.

Raporti soovitused:

  • USA ja Jaapan peaksid alustama konkreetseid kahepoolseid arutelusid Vaikse ookeani lääneosa võimalike tulevikustsenaariumide, liitlaste tööjaotuse ning kaitseplaneerimise kompromisside üle, et tagada tõhusam heidutus ja valmistuda paremini erandolukordadeks.
  • Jaapan peaks koostöös USAga tugevdama ja institutsionaliseerima oma koostöösidemed Austraalia, Lõuna-Korea ja Filipiinidega. Esmatähtsaks tuleks pidada koostegutsemisvõimet ja ühist heidutust, mis aitavad täita nii Jaapani vahetuid julgeolekuvajadusi kui ka tegeleda hübriidohtudega, eriti meresõiduturvalisuse valdkonnas.
  • Suhetes ELiga peaks Jaapan seadma esikohale koostöö digitaalvaldkonnas: uute tehnoloogiate, kaitsetööstuse ja tehnoloogia jagamise küsimustes.
  • NATO ja Jaapan peaks sisse seadma suhtluskanalid ja -mehhanismid, mis hõlbustaks koordineeritud tegutsemist. Ühised õppused ja väljaõpe peaks olema prioriteet. NATO, EL ja Jaapan peaksid leidma uusi võimalusi süvendada omavahelist julgeolekukoostööd hübriidohtudega võitlemisel.

Jaapan peaks osalema NATO ja ELi tippkeskuste töös, näiteks koostööprojektides teiste sarnaselt mõtlevate India ja Vaikse ookeani piirkonna partneritega.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Japan, NATO, and the Diversification of Security Partnerships (PDF)

Kategooriates: Publikatsioonid