oktoober 19, 2023

Euroopa katkine julgeolekukorraldus ja uue külma sõja võimalikkus

REUTERS/Gleb Garanich/Scanpix
NATO peasekretär Jens Stoltenberg külastamas Kiievi kesklinna, kus näitusena on välja pandud hävitatud Vene sõjatehnika 20. aprillil 2023.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg külastamas Kiievi kesklinna, kus näitusena on välja pandud hävitatud Vene sõjatehnika 20. aprillil 2023.

Venemaa ja Lääne visioon Euroopa julgeolekust on sügavalt erinevate ideeliste juurtega – esimese puhul tugineb see realistlikus geopoliitikas avalduvale jõudude tasakaalule ja teise puhul liberaalsele reeglitel põhinevale korrale. Venemaa on revisionistlik jõud, mille eesmärk on taastada Euroopas jõudude tasakaalul põhinev julgeolekukorraldus ning tagada tunnustus oma impeeriumile ja mõjusfäärile. Venemaa agressiivne tegevus oma visiooni elluviimisel on sundinud Läänt reeglipõhist liberaalset korda kaitsma nii Euroopas kui ka kaugemal.

Aruandes analüüsitakse Venemaa rahulolematust külma sõja järgse Euroopa julgeolekukorraldusega ning vaadeldakse, millised on selle Ukrainasse sissetungini viinud rahulolematuse peamised allikad ja tagajärjed. Tõenäoliselt ei lõpe lahkarvamused Ukraina sõjaga, vaid viivad uue külma sõja puhkemiseni. Artiklis esitatakse Euroopa julgeolekukorralduse kolm tulevikustsenaariumi. Kõige tõenäolisemalt tekib Euroopas kahepooluseline kord, kus lääneriikides, sealhulgas Ukrainas, tugevneb liberaalne reeglitel põhinev kord, sellal kui Venemaa hoiab kinni oma imperialistlikest ambitsioonidest, kuid on sunnitud leppima palju piiratuma mõjusfääriga kui oli endisel Nõukogude Liidul või Vene keisririigil.

Niikaua kui Venemaa välispoliitika aluseks olev maailmavaade ei muutu, on igasugune uus jõudude tasakaal ajutine, sest püsib oht, et Venemaa jätkab pärast jõuvarude taastamist taas agressiooniga. Jõudude tasakaalu stabiilsena hoidmiseks peab Lääs kaotama hallid tsoonid, tagama veenva heidutuse ja kaitse ning järjekindlalt nõrgendama Venemaa võimet oma sõjalist jõudu taastada.

Laadi alla ja loe (inglise keeles): Europe’s Broken Order and the Prospect of a New Cold War (PDF)

Kategooriates: Publikatsioonid