november 23, 2023

ELi laienemine on lootus Ukrainale ja Moldovale, väljakutse Euroopale

Eile, 22. novembril toimus Tallinnas Euroopa Liidu laienemise konverents, kus arutati võimalikke järgmiseid samme ühinemisläbirääkimiste alustamise soovituse saanud Ukrainas, Moldovas ja Lääne-Balkanil.

Konverentsil astusid teiste seas üles välisminister Margus Tsahkna, välisministeeriumi kantsler Jonatan Vseviov, Euroopa välisteenistuse idapartnerluse eriesindaja Dirk Schuebel ja Moldova välisministeeriumi asekantsler Stela Leucă, Rumeenia aseminister Daniela Gitman, video vahendusel Ukraina ülemraada eurointegratsiooni komisjoni juht Ivanna Klõmpuš-Tsintsadze ja Ukraina relvajõudude kaplan isa Serhi Dmõtrijev.

„Maailma geopoliitiline reaalsus muutus läinud aasta 24. veebruaril,” ütles välisminister Margus Tsahkna konverentsil peetud avakõnes ja lisas, et ELi laienemiseks on praegu ajalooline võimalus. „Venemaa president Vladimir Putin on Euroopa Liidu ja NATO laienemise parim müügimees. Eesti toetab Euroopa Liidu laienemisprotsessi, sest selle eesmärk on tagada Euroopas rahu ja turvalisus. Oleme Euroopa Komisjoni soovitusega selles suunas edasi astunud ajaloolise sammu.“

„Nagu oodatud, soovitas Euroopa Komisjon alustada ühinemisläbirääkimisi Ukraina ja Moldovaga ning anda Gruusiale kandidaatriigi staatus, põhjendades, et nad on teinud piisavalt edusamme rahuldamaks ülejäänud tingimusi, mille komisjon 2022. aasta juunis seadis. Eriti Ukraina jaoks on see tohutu julgustus raskel ajal. Ootan, et Euroopa Ülemkogu toetab soovitust järgmisel kohtumisel detsembris,” ütles konverentsi direktor, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse vanemteadur Steven Blockmans.

Konverentsil arutati, kuidas tagada, et ELi laienemine kulgeks nende riikide jaoks ootuspäraselt, ning kuidas olla kindel, et kandidaatriigid jätkavad reforme ja need reformid on märgatavad. Fookus oli ka institutsiooni- ja poliitikamuudatustel, mida ELis on vaja uute liikmete vastu võtmiseks teha, ja realistlikul ajakaval.

ELi laienemise konverentsi korraldasid Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ja välisministeerium koostöös Euroopa Komisjoni esinduse, Rootsi ja Rumeenia saatkondadega.

Rohkem infot programmi ja esinejate kohta: https://icds.ee/en/euec-2023/

Pildid sündmusest leiate siit: https://flic.kr/s/aHBqjB4g6k

Konverentsi arutelud salvestatakse ja neid saab hiljem vaadata: https://www.youtube.com/@internationalcentrefordefe7003

Kategooriates: Sündmused