mai 30, 2022

Uus lühiülevaadete sari: Venemaa sõda Ukrainas

Reuters/Scanpix
Venemeelsete vägede sõdurid sõidavad tankiga mööda Popasna linnatänavaid. Taustal hävitatud eluhooned. Luhanski oblast, 26. mai. 2022.
Venemeelsete vägede sõdurid sõidavad tankiga mööda Popasna linnatänavaid. Taustal hävitatud eluhooned. Luhanski oblast, 26. mai. 2022.

Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus käivitas uue lühiülevaadete sarja “Venemaa sõda Ukrainas.” Sarja lähtepunktiks on 24. veebruaril 2022 alanud Venemaa sissetung ning vaatluse alla tulevad sõjategevuse erinevad tahud.

RKK teadurid ja välisautorid annavad lühiülevaate, milline oli Venemaa ettevalmistus sõjaks ning hindavad, kas või kuidas on Kreml oma eesmärkide täitmisega esimestel sõjakuudel hakkama saanud. Ühtlasi analüüsivad autorid, kui viljakad on olnud Ukraina kaitsepingutused ja kui suur tähendus on Lääne toetusel Ukrainale.

On ilmne, et sõda ei lõppe nii pea. Sarja eesmärk on tuvastada sõjategevuse esmased õppetunnid ning mida tasub Balti riikidel ja ka teistel tulevikus arvesse võtta.

Sarja esimene lühiülevaade kirjeldab Kremli taotlusi — milline oli Venemaa ettevalmistus sõjaks, milliste eeldustega alustati tegevust ja millised on ootused. Järgnevad lühiülevaated puudutavad sõda küberruumis, Venemaa sõjalist logistikat, laiaulatuslikku sõda ja NATO-t, sõjategevust merel, õhuoperatsioone, Venemaa agressiooni indikaatoreid, Hiina seisukohti, Venemaa siseriiklikke ettevalmistusi ja sõjaõhkkonna kujundamist ning Venemaa tuumaähvardusi.

Kategooriates: Uudised