RKK Eesti Välispoliitika Instituut ja Norra Rahvusvaheliste Suhete Instituut esitlevad 18. novembril Tallinnas toimuval konverentsil värsket uurimust, kuidas väikeriikidel Eestil ja Norral õnnestub ÜRO julgeolekunõukogu ajutiste liikmetena kaitsta rahvusvahelist korda ning tõsta esile endale olulisi teemasid nagu küberjulgeolek ja konfliktide lahendamine Afganistanis ja Ida-Euroopas.
„Väikeriikidele on eluliselt oluline, et rahvusvahelisel areenil peetakse kinni kokkulepitud reeglitest. Seda eriti praegu, kus suurriikide rivaalitsemise ja jõupoliitika tõttu on julgeolekuolukord maailmas muutunud heitlikuks,“ märgib Kristi Raik, RKK Eesti Välispoliitika Instituudi direktor ja värske uurimuse üks autoreist. „Väikeriikidel tuleb olla nii-öelda mängulaua taga, tunda suuri mängijaid ja mängureegleid ning neid enda huvides käiku lasta.“
Eesti on ÜRO julgeolekunõukogu ajutine liige aastail 2020-2021, Norra 2021-2022. „Koos töötades ja prioriteete seades saavad kaks suhteliselt väikest riiki oma mõjujõudu suurendada ning rahvusvahelisel areenil oma kaaluklassi ületada,“ leiab Raik.
Konverentsil “Väikeriigid ÜRO julgeolekunõukogus: Eesti ja Norra ambitsioonid ja saavutused” astuvad teiste seas üles endine president Kersti Kaljulaid, ÜRO Rahvusvahelise Kriisigrupi direktor Richard Gowan, Eesti küberjulgeoleku diplomaatiline eriesindaja Heli Tiirmaa-Klaar, Norra suursaadik Afganistanis Ole Andreas Lindeman, Eesti ÜRO alalise esinduse asejuht Andre Lipand, Tartu Ülikooli rahvusvahelise õiguse professor Lauri Mälksoo ning Norra Rahvusvaheliste Suhete Instituudi vanemteadur Kristin Haugevik.
Konverentsi juhatavad sisse Eesti välisminister Eva-Maria Liimets ja Norra välisminister Anniken Huitfeldt.
Konverents toimub Fotografiskas Tallinnas (Telliskivi 60a-8) ning algab kell 9:30. Täpsema ajakava ja ürituse tutvustuse leiab siit.
Täielikult vaktsineeritud või viimase 180 päeva jooksul COVID-19 läbi põdenud ajakirjanikud on oodatud konverentsi kajastama. Meediakontakt: Triin Oppi, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse kommunikatsioonijuht, [email protected], +372 502 5120.
Arutelusid saab jälgida ka otseülekande vahendusel: