Internet ja küberruumi kujundavad digitehnoloogiad muudavad ühiskonda, ettevõtlust ja poliitikat. Inimesed reageerivad uutele virtuaalsetele võimalustele ja küberohtudele ning muudavad neile vastavalt oma käitumist. Riigid võistlevad ja kasutavad edumaa saavutamiseks aina enam infot relvana, murdes sisse teiste maade võrkudesse, et varastada andmeid, külvata valeinfot või häirida kriitilise tähtsusega taritut.
Merle Maigre, E-riigi Akadeemia küberturvalisuse vanemekspert ja Ciaran Martin, Oxfordi Ülikooli Blavatniku valitsemiskooli professor ning endine Briti Riikliku Küberturvalisuse Keskuse asutaja ja juht, arutlevad küberruumi sõlmteemadel:
- küberrünnakute motiivid ja mõju;
- Hiina ja Venemaa taotlused ja võimekus;
- kuidas heidutada ja luua kerksust;
- kuidas valmistuda rünnakuteks ja õppusteks;
- omistamine ja läbipaistvus.
Merle Maigre:
- Andmeid saab rahaks teha, ja mida rohkem andmekogusid, seda lihtsam on seda teha. Aga on vahe, kas varastada 100 000 kasutaja pangakontode neli viimast numbrit või varastada miljoni ametniku julgeolekukontrolli andmed.
- Küberkättemaksu retoorika on eskaleerumas, tugevdades survet karmimaks tegutsemiseks.
- Kaitse tugevdamise ning andmete ja teenuste turvavõrgustiku ehitamine on tehniline küsimus, aga kerksuse tuumaks on juhtkond, kes probleemi ei ignoreeri.
- Me peame olema kindlad, et meie teenused, ühiskond ja eriti kriitilise tähtsusega taristu jätkab tööd ka rünnaku ajal.
- Ka juhtimise läbipaistvus on oluline, olgu see erafirma või riigijuht, kui läbipaistvalt toimivad otsustajad antud olukorras, kas nad otsustavad info salastada või jagada seda ajakirjanduse ja avalikkusega.
Ciaran Martin:
- Küberruumis tõsise kahju tekitamiseks ei pea olema poliitilist motiivi.
- [Küberruum] on muutunud suurvõimude konfliktide tandriks, aga kõvasti madalamal lävendist, et algatada sõda või sekkuda.
- Me ei soovi õõnestada usaldust meie endi demokraatlike süsteemide vastu, hinnates üle nende Venemaa operatsioonide mõju.
- Kes omab küberruumi, kes seda juhib ja kes seda kujundab? See saab olema sama tähtis kui meie turvalisuse tagamine.
- Ma mõtlen [küberruumist] kui rahuliku inimtegevuse keskkonnast ning küberkampaaniatest ja sissetungidest kui selle keskkonna saastajatest.
- Me kulutasime terve varanduse, valmistudes olematuteks katastroofilisteks ohtudeks, aga samas me ei jälgi üliolulisi tarneahela probleeme ega pööra tähelepanu kerksusele.
- Parim kaitse küberruumis on kaitse.
- Me peame hakkama mõtlema küberturvalisusest kui millestki, mida me ei vaja vaid iseendile, vaid kui meie riikide ja liitlaste rahvuslikust ja rahvusvahelisest ühisvarast.
Vaata täispikka vestlust:
Jagage vestlusest tärganud mõtteid Twitteris, kasutades teemaviidet #LMC_Talks ja/või Facebookis. Meie tegemistega saab end kursis hoida Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse lehtedel Twitteris (@ICDS_Tallinn) ja Facebookis (@ICDS.Tallinn).
Vaata ka eelmisi Lennart Meri Konverentsi vestlusi:
- Identiteedi erinevad paled ja poliitika tänapäeval (Toomas Hendrik Ilves & Francis Fukuyama)
- Vaenu ajastu: põhjused ja lahendused (Toomas Hendrik Ilves & Anne Applebaum)
- Venemaa aina süvenevas rahvusvahelises kaoses (James Sherr OBE ja Dmitri Suslov)
- Lootusekiir 2020. aasta lõpus? (Toomas Hendrik Ilves & Kurt Volker)
- Kainuse aeg rahvusvahelistes suhetes (Kadri Liik & Thomas Bagger)
- Heidutus Põhja-Balti piirkonnas (Jüri Luik & Carl Bildt)