mai 12, 2022

Lennart Meri konverents keskendub Ukraina sõja mõjudele maailmas

Illustratsioon: Eiko Ojala
Illustratsioon: Eiko Ojala

Homme, 13. mai õhtupoolikul saabuvad Tallinnasse 15. Lennart Meri konverentsile tunnustatud välis- ja julgeolekupoliitika mõtestajad, et analüüsida Ukraina sõja mõju maailmale ning arutada, kuidas Lääs saaks veelgi jõulisemalt survestada Venemaad Ukrainast taanduma ja sõjakuritegude eest vastutama panna.

Selle aasta konverentsi juhtmõte „Aeg lendab“ on viide Rooma poeet Virgiliuse tsitaadile, kuidas aeg põgeneb halastamatult. On hetki, kus tuleb tegutseda nüüd ja kohe. Nüüd ja kohe tuleb Lääne väärtusruumil otsustavalt vastu hakata Venemaa imperialistlikule sõjale Ukrainas ning Gruusia, Moldova ja teiste riikide ähvardamisele. „See ei ole koht strateegiliseks kannatlikkuseks,“ märgib Lennart Meri konverentsi direktor Eeva Eek-Pajuste. „Tuhat aastat tagasi sündis Ukraina Kiievi-Vene riik. Nüüd määratakse selles kohas Euroopa tulevik.“

Venemaa sõjategevuse mõju küünib tunduvalt kaugemale sõjatandri piiridest. Euroopa Liit, NATO ja teised rahvusvahelised organisatsioonid ei suutnud sõda, sõjakoledusi ja inimsusevastaseid kuritegusid ära hoida. Konverentsil arutakse, millised on esimesed järeldused sellest läbikukkumisest ning mida tuleb muuta. Mida tuleks teha küber- ja inforuumis, luureasutustel, energiajulgeolekus, relvastuskontrollis ja teistes valdkondades? Kuidas Kremli propaganda ja vabaduste piiramine on mõjutanud venemaalaste mõttemaailma ning mida saavad teha Vene ja Valgevene eksiili pagendatud opositsioonijõud?

President Lennart Meri rõhutas Eesti iseseisvuse taastamisele järgnenud aastatel, et aega on vähe ja aeg ei oota, oluline on ära kasutada vaid hetkeks avanevate ajaakende võimalused. Praegu on ajaaken avatud Soomele ja Rootsile NATOsse astumiseks ja Ukrainale Euroopa Liidu teel.

Lennart Meri konverentsil võtavad teiste seas sõna president Alar Karis ja peaminister Kaja Kallas, Euroopa Parlamendi president Roberta Metsola, NATO kaitseinvesteeringute abipeasekretär Camille Grand, Moldova asepeaminister ja integratsiooni minister Oleg Serebrian, USA kaitseministeeriumi rahvusvahelise julgeoleku küsimuste abiminister Celeste Wallander, USA riiklik luurejuht Avril Haines, Bellingcati tegevjuht Christo Grozev, Liberaalsete Strateegiate Keskuse juht filosoof Ivan Krastev ja teised. Aruteludes osalevad ka mitmete riikide välisministrid ja kaitseministrid.

13.-15. maini kestev Lennart Meri konverents toimub Tallinnas Radisson Collection hotellis ja selle töökeeleks on inglise keel. Konverentsialale pääsevad vaid kutsutud külalised, kuid avalikke arutelusid on võimalik jälgida konverentsi kodulehel otseülekande vahendusel: https://lmc.icds.ee/livestream/

Täpsema ülevaate konverentsist ja kõnelejatest ning ajakava leiab konverentsi kodulehelt: https://lmc.icds.ee/

Lennart Meri konverentsi korraldab Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus koos Lennart Meri Euroopa Sihtasutusega. 2022. aasta konverentsi aitavad ellu viia ja toetavad kaitseministeerium, välisministeerium, riigikantselei, NATO avaliku diplomaatia osakond, Elering, demokraatia edendamise sihtasutus National Endowment for Democracy, Swedbank, sihtasutus Jaan Tõnissoni Postimehe Fond, Balti-Ameerika Vabaduse Fond, USA saatkond Eestis, Konrad Adenaueri Fond, Tallinna linn, Euroopa Komisjoni esindus Eestis, BLRT Grupp, Infortar, Saab, BAE Systems, Tallinna lennujaam, Møller Baltic Import SE, Hyundai ja Iris Janvier.

Kategooriates: Uudised