NATO, liitlaste ja koostööpartnerite esindajad, kaitse- ja julgeolekupoliitika eksperdid ning reservohvitserid uurivad 30. septembril toimuval Balti kaitsekonverentsil 2020 (Annual Baltic Conference on Defence, ABCD), millise jälje on jätnud üleilmne COVID-19 kriis kaitse- ja julgeolekupoliitikale ning kuidas kaitsejõud ja reservväelased saavad kõige tõhusamalt kriisides abiks olla.
„Kuigi suvel võis jääda petlik mulje, et koroonaviirus on taltunud, näitavad viimaste nädalate numbrid vastupidist. NATO liitlaste kaitseväed on seni aidanud tsiviiljõude näiteks kaitsemaskide ja transpordiga. On selge, et edaspidigi on nii kestvas koroonakriisis kui ka teistes kriisides kaitsejõudude, reservväelaste ja vabatahtlike abi vajalik. Kuidas kõige tõhusamalt tuge pakkuda ja koostöö sujuks, ongi 14. Balti kaitsekonverentsi põhiteema,“ selgitab konverentsi direktor Martin Hurt Rahvusvahelisest Kaitseuuringute Keskusest.
Kuigi COVID-19 pandeemial on olnud märkimisväärne mõju maailmamajandusele ja tervishoiusüsteemile, ei ole julgeolekuohud kuhugi kadunud. „Vastupidiselt, pinged Balti piirkonnas, Läänemere ümbruses laiemalt, on hoopis tõusnud,“ märgib Hurt. Seetõttu on konverentsi üks fookusteema ka USA ja NATO heidutuse ja kaitse tõhustamine Venemaa agressiooni vastu.
Balti Kaitsekonverentsi 2020 „Balti riikide ühiskonna kerksuse ja sõjalise kaitse tugevdamine“ avab president Kersti Kaljulaid ning juhatavad sisse kaitseminister Jüri Luik ja Portugali kaitseminister João Gomes Cravinho. Aruteludel osalevad teiste seas NATO abipeasekretär John Manza, NATO Brunssumi ühendväejuhatuse ülem kindral Jörg Vollmer, USA Euroopa maavägede ülem kindral Christopher G. Cavoli, kaitseministeeriumi kantslerid Suurbritanniast ja Rootsist ning Suurbritannia reservarmee ülevaatuse juht lord Lancaster.
Konverentsile eelneval õhtul tervitab külalisi peaminister Jüri Ratas.
Balti kaitsekonverentsi korraldavad sel aastal Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ja kaitseministeerium koostöös Konrad Adenaueri Sihtasutuse ja rahvusvahelise reservohvitseride konföderatsiooniga (Confédération Interalliée des Officiers de Réserve, CIOR). CIOR on maailmas suurim reservohvitseride esindusorganisatsioon, mis ühendab 1,3 miljonit liiget NATO liikmesriikides.
Konverentsi peasponsor on EuroSpike. Lisaks toetavad konverentsi korraldamist Nammo, BAE Systems, DefSecIntel ja Milworks.
Konverents toimub Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpias, kuid paljud esinejad räägivad videosilla vahendusel ja enamik kutsutud osalejaist jälgivad üritust virtuaalselt.
Meediakontakt: Triin Oppi, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse kommunikatsioonijuht, [email protected], +372 502 5120.