november 23, 2022

Kaheksas idapartnerluse konverents keskendub Euroopa uuele geopoliitilisele reaalsusele

Homme, 23. novembril toimub Tallinnas järjekorras kaheksas idapartnerluse konverents, mis keskendub Euroopa Liidu idanaabrite arengule Venemaa alustatud sõja tõttu radikaalselt muutunud julgeolekukeskkonnas. Konverentsi „ELi laienemine ja idapartnerlus: Euroopa uus geopoliitiline reaalsus“ korraldavad Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus (RKK) ja välisministeerium.

Konverentsil osalevad esinejad idapartnerlusriikidest, Eestist ja teistest Euroopa Liidu liikmesriikidest ning institutsioonidest. Ürituse avavad RKK direktor Indrek Kannik, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Vivian Loonela ja Rootsi suursaadik Ingrid Tersman. Konverentsi avavestluses osalevad välisminister Urmas Reinsalu, Ukraina asepeaminister Olga Stefanišõna ning Gruusia asevälisminister Teimuraz Janjalia.

Indrek Kannik sõnas konverentsi eel, et Eestile on tähtis, et meie ümber oleks võimalikult palju demokraatlikke ja stabiilseid riike. „Just praegu näitavad ukrainlased, kuidas nad kaitsevad neid samu väärtusi, mis on olulised ELile: vabadus, demokraatia, õigusriiklus.“

Konverentsi juht ja välisministeeriumi idapartnerluse eriesindaja Gert Antsu rõhutas, et idapartnerlus ja Euroopa Liidu laienemine on seoses Venemaa agressiooniga Ukraina vastu saanud uue konteksti. „Euroopa poliitiline kaart on sõjaga põhjalikult ümber joonistatud ja see puudutab otseselt Eestit, Euroopa Liitu ja meie naabruskonna riike. Juba praegu oleme tunnistajaks kiirendatud eurointegratsioonile ELi partnerriikides – Ukraina ja Moldova on saanud ELi kandidaatriikideks ja Gruusiale on antud Euroopa perspektiiv. Nüüd on oluline arutada, kas ELi laienemine kulgeb nii nagu need riigid ootavad ja vaadata, mida saaksid uued kandidaatriigid õppida Lääne-Balkani riikidelt.“

Konverentsil arutatakse Euroopa Liidu laienemise võimalusi, riikide reforme ning seda, kas idapartnerlus on praegusel kujul vajalik või asendavad seda tulevikus ELi ja liikmeks soovivate riikide kahepoolsed suhted.

2009. aastal alguse saanud idapartnerluse algatus keskendub suhete tihendamisele Armeenia, Aserbaidžaani, Gruusia, Moldova ja Ukrainaga. Idapartnerite hulka kuulus algselt ka Valgevene, kuid nende liikmelisus on alates 2021. aasta suvest peatatud.

Konverents toimub hotellis Radisson Collection (Rävala 3). Konverentsi ajakava ja esinejad: https://icds.ee/en/eap-conference-2022/. Ürituse toimumist toetavad ka Euroopa Komisjoni esindus ning Rootsi ja Tšehhi saatkond.

Konverentsist tehakse ka otseülekanne, mida saab jälgida RKK Youtube’i ja Facebooki kanalites. Konverents on inglise keeles.

Kategooriates: Sündmused