Kaarel Kaas töötas Rahvusvahelises Kaitseuuringute Keskuses nooremteadurina projekti juures, mille eesmärgiks oli kaitseplaneerimise ja kaitsejõudude struktuuriga seotud küsimuste analüüsimine. Lisaks toimetas ta Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse ajakirja Diplomaatia.
Aastatel 1998–2003 töötas Kaarel ajalehes Postimees Eesti uudiste reporterina, kirjutades peamiselt poliitika-, kaitse- ja julgeolekuküsimustega seonduvatel teemadel. 2003–2006 töötas Kaarel Postimehe välisuudiste toimetajana, kajastades rahvusvahelist poliitikat ning külastades korduvalt erinevaid konfliktipiirkondi.
Kaitse- ja julgeolekupoliitikat käsitlevaid arvamuskirjutisi ning kolumne avaldab Kaarel ajakirjanduses praegugi regulaarselt.
Autori artiklid
Destabiliseerimise tööriistad
Rahvusvahelisel Kaitseuuringute Keskusel on hea meel teatada, et Rootsi kaitseuuringute agentuur (FOI) on avaldanud raporti Venemaa nn pehmest võimust Balti…
Loe rohkemVene relvad ja Krimmi õppetunnid
Olulise osa oma poliitilistest eesmärkidest on Venemaa Ukrainas relvajõude kasutades juba saavutanud.
Loe rohkemVene Föderatsiooni relvajõud – prognoos aastaks 2013
Eelmise prognoosi koostamise fooniks oli 2011. aasta lõpus Venemaad haaranud poliitiline ebastabiilsus ning sellest tulenenud mõningane määramatus ka relvajõude puudutavates…
Loe rohkemKaitseväge ootab ees kolm suurt relvaostu
Kaitseväe uus arengukava näeb ette tõenäoliselt ühed suurimad relvahanked pärast iseseisvuse taastamist – plaanis on soetada jalaväe lahingumasinad, liikursuurtükid ning…
Loe rohkemKoos Kaitseliidu rolli kasvuga peab paranema ka juhtimine
Uues kaitseväe arengukavas on tervitatav Kaitseliidule suurema rolli andmine, kuid selleks, et organisatsioon suudaks edukalt täita uusi ülesandeid, vajab ta…
Loe rohkemIdanaabri kolm silma seiravad Eestit
Vene tugevnenud luureteenistused on Eesti suunal viimase 20 aastaga ainult auru juurde keeranud.
Loe rohkemKaarel Kaas: kui Eestil poleks kaitset
Kui Eesti otsustaks oma kaitsejõud täielikult likvideerida, räägiks kümne aasta pärast peaminister sellest, kuidas Eesti on viie rikkama SRÜ riigi…
Loe rohkemMuutuste ajajärk Vene armees
Alates 1990. aastate keskpaigast on tehtud mitmeid Vene sõjaväe reformimise ja moderniseerimise katseid. Kõik need jõupingutused on aga jäänud kas…
Loe rohkemVene armeereform 2008-2012
Käesoleva analüüsi eesmärgiks on anda ülevaade 2008. aastal käivitatud Vene relvajõudude reformi senisest kulust ning Vene relvajõudude relvastuse ja varustuse…
Loe rohkemAu sammas
Eesti keel võib olla lausa hurmavalt kujundiküllane. Võtkem näiteks sõna «ausammas». Au ja auväärsus, sammas ja tugi.
Loe rohkemVeretu lagunemise müüt
Detsembris möödub 20 aastat N Liidu lõplikust lagunemisest, mis ei toimunud nii vägivallatult kui üldiselt arvatakse.
Loe rohkemVene relvajõudude võitlusvõime on pigem kahanenud
RKK analüütik Kaarel Kaas kirjutas Soomes avaldatud Venemaa relvajõude puudutavat raportit analüüsides, et 2008. aastal alanud armeereform on Vene relvajõudude…
Loe rohkemAutomaadid ja rahvas
Kaarel Kaas: Norra veresauna ja möödunud neljapäeval meie enda kaitseministeeriumis toimunud tulevahetuse valguses tuleb ilmselt möönda, et Eesti relvaseadus ja…
Loe rohkemNoor lõvi ja papist tiiger
Osama bin Ladeni tee džihadistlikuks võitlejaks algas juba koolipõlves Saudi Araabias.
Loe rohkemMida õpetas lääneriikide sekkumine Liibüa konflikti?
Ligi pooleteise kuu eest alanud rahvusvahelise koalitsiooni sõjaline sekkumine Liibüa konflikti on hea näide sellest, millised karid, vastuolud ja riskid…
Loe rohkemKoidu verevad sõrmed
Lääne jaoks on sõjaline operatsioon ehk läbi, kuid Liibüa odüsseia võib olla alles algamas.
Loe rohkemPõhja-Kaukaasia golem
Sellel nädalal Moskva Domodedovo rahvusvahelist lennujaama tabanud verise terrorirünnaku põhjuseid ja tagamaid vaatlema asudes on üks võimalus esitada kaks igivenelikku…
Loe rohkemPõhjaankur ja köiekonks
Kaarel Kaas: Moskva julgeolekulise pilgu läbi nähtuna on Kaliningradi erikaitsepiirkonnal korraga mitmeid tähendusi. Ühest küljest on tegemist bastioniga või keset…
Loe rohkemGallia jäälõhkuja
Kui tõenäoline on, et Prantsusmaa müüb Venemaale Mistral-klassi dessant- ja staabilaevad, millised on osapoolte huvid ning võimalikud takistused tehingu tõeks…
Loe rohkemEL Idapartnerlus ja Eesti mõttepaber
RKK teadurid Kaarel Kaas ja Merle Maigre on koostanud mõttepaberi ettepanekute, rõhuasetuste ja soovitustega Eestile tegutsemiseks Idapartnerluse suunal.
Loe rohkemSõnad ja teras
Venemaa viib praegu otse Balti riikide külje all läbi mastaapseid sõjalisi õppusi Zapad-2009 ja Ladoga-2009. Kuigi Moskva kinnitab, et tegemist…
Loe rohkemNärvide sõda Kaukaasias
USA asepresidendi Joseph Bideni eilne visiit Gruusiasse on jõuline märk uue administratsiooni jätkuvast toetusest Gruusia territoriaalsele terviklikkusele kitsamalt ja riiklusele…
Loe rohkemSomaalia sidemees
Somaalias toimuva tagajärjed võivad kõige halvemal juhul olla palja ihusilmaga näha mõne Tallinna kõrghoone ülemisel korrusel asuvast šikist kokteilibaarist.
Loe rohkemMüüt suurtest kaitsekuludest
Isegi Eesti kaitsekulude täielik nullimine ei aitaks täita riigieelarves haigutavat auku. Jutud meie kõrgetest kaitsekuludest ei kannata aga üldse kriitikat,…
Loe rohkemVene karu Georgia sõjateel
2008. aasta augustis lahvatas Venemaa ja Georgia aastaid väldanud konflikt täiemõõduliseks sõjaks. See viiepäevane sõda oli ja on tähelepanuväärne, märgiline…
Loe rohkemÕnnetina valamine Gaza maaribal
Täites oma esmased eesmärgid Hamasi ründamisel Gazas, võis Iisrael kahjustada püsiva rahu lootust palestiinlastega.
Loe rohkemUue sajandi kaitsekilp
Bushi administratsioon on surnud, kuid raketikaitse elab edasi.
Loe rohkemSoovide ja võimaluste erinevus Venemaal
Venemaa küll räägib relvajõudude täielikust uuendamisest, kuid tegelikult pole riigil selleks raha ega tehastel jaksu, kirjutab Kaarel Kaas Rahvusvahelisest Kaitseuuringute…
Loe rohkem2008. augustisõja mõju Lõuna-Kaukaasia regioonis
Riigikogu väliskomisjoni tellimusel on valminud Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüüs „2008. augustisõja mõju Lõuna-Kaukaasia regioonis“. Analüüsis uuritakse, kuidas mõjutas Venemaa rünnak…
Loe rohkemVerevahetus Thbilisi võimuladvikus
Viimased nädalad on kaasa toonud verevahetuse Gruusia võimuladvikus. Muudatused said alguse oktoobris, kui president Mihhail Saakašvili esitas uueks peaministriks varasema…
Loe rohkemTankiajastu saabumine Eestisse
Kui kaitseminister Jaak Aaviksoo tutvustas valmivat kümneaastast kaitsejõudude arengukava, lõi meedia juba järgmisel päeval kahisema - Eesti kavatsevat soetada tankiväe.…
Loe rohkemKuidas võita vaenlasi ja mõjutada sõpru
Vanad roomlased on endast maha jätnud ridamisi tõdemusi, mis püsivad õhtumaises teadvuses sama kindlalt kui muistsed akveduktid praeguseks Itaalia nime…
Loe rohkemGeorgia lahingute sõjalised paradoksid
Vene-Georgia viiepäevane sõda on tulvil vastuolusid, paradokse ning segadust - ja seda mitte ainult poliitilisel ja informatsioonilisel, vaid ka sõjalisel…
Loe rohkemVene-Gruusia sõja vahekokkuvõte
Vene-Gruusia viiepäevase sõja praeguses diplomaatilise järellainetuse faasis on kaks asja, milles võib enam-vähem kindel olla.
Loe rohkemSõja tee
Praeguseks on üheselt selge, et Venemaa alustas eelmise nädala lõpus Gruusia vastu täiemahulist sõjalist agressiooni.
Loe rohkemVälismäärajas: Gruusia sõda Venemaaga
Tänases Välismäärajas Kuku raadios arutlesid äsja puhkenud Gruusia sõjast Venemaaga Kadri Liik, Harri Tiido, Harry Lahtein ja Kaarel Kaas.
Loe rohkemPärsia liivakellade sahin
Kas diplomaatia naaseb Iraani tuumakriisist kilbiga või kilbil Homme saab aeg otsa. Muidugi mitte selle sõna kõige üldisemas, ajatus tähenduses.…
Loe rohkemRaketikilp kui vabaduse garant
Näiliselt oleks kõiges süüdi justkui Kim-Jong-Il ja tema juhitud Põhja-Korea. Kümme aastat tagasi, 31. augustil 1998 startis stalinistlikust poolsaareriigist ballistiline…
Loe rohkemDiivanikaupmees seljatas kindrali
Juuni alguses kõmatas Vene sõjandusringkondades keskmist masti personalipoliitiline tandemlaeng. Selle laengu esimeseks n-ö kõmakaks oli senise kindralstaabi ülema Juri Balujevski…
Loe rohkemVõidurelvastumine sõnades – Vene retoorika ja sõjaline reaalsus
Venemaa ja NATO on partnerid terrorismivastases sõjas, teatas Vene president Vladimir Putin allianssi toonasele peasekretärile lord Robertsonile 2003. aasta oktoobri…
Loe rohkemVene uus esitšekist astub varjust suurele lavale
Kui tavaliselt liigitub väljend «mees ilma minevikuta» literatuursete klišeede valdkonda, siis Aleksandr Bortnikovi puhul on tegemist kuiva faktinendinguga. 12. mail…
Loe rohkemAbhaasia sünge pitser
Et selgitada, milles õieti seisneb Abhaasia konflikt, pöördub Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse analüütik Kaarel Kaas tagasi NSV Liidu lagunemise aega.
Loe rohkemGruusia-Venemaa taustapaber
Rahvusvahelisel Kaitseuuringute Keskusel on valminud Gruusia-Venemaa kriisi arenguid tutvustav taustapaber. Autor Kaarel Kaas vaatleb ja kommenteerib kriisi valitud pöördepunkte.
Loe rohkemKarmi kandi poisid
Venemaa ja NATO suhted pole vaatamata kõigile oma koostööraamistikele ja -formaatidele, initsiatiividele ja tehnilise iseloomuga töögruppidele siiski mitte midagi enamat…
Loe rohkemRogozini lähetamine
Dmitri Rogozini määramist Venemaa uueks esindajaks NATO juures eelmisel nädalal on osalt ületähtsustatud ja osalt väärtõlgendatud.
Loe rohkemGruusia teelahkmel: valik poliitikasoovitusi
Gruusia erakorraliste presidendivalimiste eelõhtul on Rahvusvahelisel Kaitseuuringute Keskusel (RKK) hea meel Teieni tuua memo "Gruusia teelahkmel: valik poliitikasoovitusi". Autorid Indrek…
Loe rohkemTürgi-kurdi pika võitluse värske vaatus
Loe rohkem
Vaakumpommiga näitas Venemaa oma jõudu
Loe rohkem
Putini musklid ja Venemaa sõjaline võimsus
Loe rohkem